Hlavní obsah

V Třebíči začala sériová výroba plicních ventilátorů CoroVent

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

27. 4. 2020 23:22

Třebíčská skupina firem MICo dnes oficiálně zahájila sériovou výrobu plicních ventilátorů CoroVent. Jde o přístroje určené pacientům s koronavirem, které vyvinuli odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ.

Článek

MICo Group už pro jejich výrobu má potřebná povolení. Zatím může denně sestavit 100 až 150 ventilátorů, výrobu může případně zvýšit na víc než 1500 ventilátorů týdně. ČTK to dnes sdělil jednatel MICo Group Jiří Denner.

„Začínáme se sériovou výrobou přístroje, který na začátku března vůbec neexistoval,“ uvedl Denner. Třebíčský podnik se zapojil do společného projektu vedeného Karlem Roubíkem z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, dobrovolníků z iniciativy COVIDCZ19 a dalších technologických firem. Na výrobu ventilátoru se podle údajů MICo vybralo v crowdfundingové kampani přes 14 milionů korun. Další miliony poslaly firmy.

Za prioritu označil Denner minulý týden dodávku 500 přístrojů pro Česko, firma na ně podle něj má i všechny potřebné díly. Do konce května plánuje MICo sestavit dalších 1500 plicních ventilátorů. Jednatel očekává, že se z plicních ventilátorů stane strategický výrobek v mezinárodním měřítku.

„Již dnes evidujeme poptávky z celého světa na 5000 až 6000 přístrojů a očekávám, že zájem ještě poroste,“ uvedl jednatel v dnešní tiskové zprávě. Zájemci jsou podle něj například z Jordánska, Ukrajiny nebo Estonska. „Bude-li to situace vyžadovat, jsme připraveni na výrobu až několika desítek tisíc přístrojů ročně,“ uvedl.

Za jeden z největších problémů označil jednatel omezené množství potřebných dílů na volném trhu. Jedním z důvodů jsou podle něj limitované dodávky zboží ze zahraničí, ale také skupování součástek firmami z celého světa, a také zájem překupníků, kteří se snaží na krizi vydělat.

Zkraje bude v Třebíči sestavovat ventilátory každý den 20 zaměstnanců, stejný počet lidí bude mít na starosti zajišťování výroby včetně zásobování, uvedl Michal Kuneš z firmy Dawell, která patří do MICo Group. Nastoupit podle něj mohou další pracovníci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené