Hlavní obsah

V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně odkrývají přemalovanou fresku

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

12. 8. 2020 20:52

Rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea v Brně přinesla objev v podobě nástěnné malby z konce 19. století. Nachází se v takzvaném Votivním sále a byla po několik desetiletí překryta vrstvami nátěrů.

Článek

„V minulosti ji nejspíš celoplošně přetřeli kvůli špatnému stavu, nyní však na malbě pracují restaurátoři,“ oznámila mluvčí Moravské galerie Michaela Paučo.

Výzdoba je provedená technikou secco, jde tedy o malbu na suchou omítku. Tvoří ji rostlinný dekor a iluzivní architektura.

„V současné době probíhá snímání druhotných vrstev pomocí skalpelů a skelných vláken. Průběžně se barevná vrstva zpevňuje a praskliny v omítkách jsou injektovány. Odkryv a následné restaurování proběhne v klenbě a na bočních stěnách po úroveň votivních desek,“ popsala vedoucí restaurátorského oddělení Terezie Veselá.

Votivní sál je prostor, kde se vzdával hold významným osobnostem, které se podílely na založení muzea. Jména mecenášů jsou vytesaná do čtyř černých mramorových desek po stranách sálu. Moravská galerie, která nyní o muzeum pečuje, by chtěla na mecenášskou tradici navázat. Na nákupu nejkvalitnějšího českého designu pro muzeum by se tak podílel nejen stát, ale i patrioti a milovníci umění.

„Obnovou Votivního sálu se vracíme k poselství předků, zakladatelů Uměleckoprůmyslového muzea, jejichž jména jsou zde připomínána. Šlo o důležité donátory z řad průmyslníků a zástupců progresivních firem, kteří se nebáli investovat do nově vznikající instituce. Věřím, že i dnes se najdou mecenáši, kteří budou mít obdobnou chuť podpořit současný design,“ uvedl ředitel galerie Jan Press.

Pro mimořádné dárce připravuje galerie speciální program při slavnostním otevření Uměleckoprůmyslového muzea v červnu 2021. Počítá se také s uvedením jejich jmen v muzeu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované