Hlavní obsah

Výzva: Vážně musí děti umět řadit zeleninu podle délky kořene? Učit se dá i jinak

Kala: Chodí k nám děti se špatnou zkušeností ze základní školy. I ty, které v soukromých mateřských školách zažily něco jiného než cukr a bič. (Video: Blanka Kubíková, Seznam.cz)

Kdysi jako manažer rozjížděl úspěšnou eBanku. Jan Kala ale bankovnictví opustil a dnes zakládá soukromé základní školy. Proč čím dál víc rodičů platí za něco tak samozřejmého, jako je základní vzdělání?

Článek

Má delší kořen vojtěška, salát (bez udání druhu), nebo jetel? Písemka zveřejněná na twitterovém účtu Učitelská platforma rozvířila diskuzi, zda jde o hoax. Nejde.

Ve školách Heuréka se podobné věci neučí. Považují je zde za zbytečnost a nemají na ně čas. Ani tresty pro neposedné žáky typu „sedím na místě a dávám pozor“ se tu nepíšou.

„K čemu by to dětem pomohlo ke kreativitě, když si chtějí na 3D tiskárně vytisknout třeba model vesmírné stanice? Ráno se v kruhu řeší problémy, a pokud je někdo nespokojený, mluví se o tom. Mysleli jsme, že nemůžeme úplně zrušit frontální výuku, kdy učitel vykládá a žáci si píšou poznámky, ale zjistili jsme, že ji nepotřebujeme. Na čem naopak trváme, je nastavení mantinelů a jejich dodržování,“ vysvětluje Jan Kala.

Proč část rodičů i v 21. století žádá od učitelů, aby děti vedli k biflování? Jak žáci, kteří nepíšou testy a nepoznali známkování, uspějí na střední škole? Proč Jan Kala nechce vychovávat elity, ale naopak podporuje inkluzi ze zdravotních i sociálních důvodů? A co vytýká Ministerstvu školství?

Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte z videa nahoře.

Pořad Výzva sledujte každý všední den od 11:30 a 21:00 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Staňte se fanouškem Seznam Zpráv i na Facebooku.

Další zprávy

  • V Česku už bylo stejně případů spalniček jako loni za celý rok

    V Česku už bylo letos stejně případů spalniček jako loni za celý rok. Od ledna lékaři evidovali 146 nemocných, sdělilo na dotaz ČTK Ministerstvo zdravotnictví. V Praze bylo do pátku minulého týdne 84 případů, ve středních Čechách 27, v ostatních krajích jen jednotky nemocných. Život mohou ohrožovat komplikace spojené s nemocí, které se vyskytují až u třetiny případů. Jedinou prevencí je podle hygieniků očkování, jež je v Česku povinné a je součástí takzvané MMR vakcíny.

  • Nejvyšší soud potvrdil výjimečný trest za znásilnění tří dětí

    Nejvyšší soud potvrdil výjimečný trest 20 let vězení pro Reného Nagye, který byl odsouzen za znásilnění tří dětí a pokus o vraždu jednoho z nich. Všechny činy spáchal předloni od července do září v třineckém lesoparku. První dva napadení byli chlapci, které pod různými záminkami vylákal na odlehlé místo, kde je svlékl a osahával. Oběma se podařilo utéct. Třetí napadenou byla šestiletá dívka, která byla na vycházce s družinou. Nagy ji odvedl pryč a svlékl, a když se začala dívka bránit a křičet, začal ji škrtit. V dovolání však hodnocení útoku na dívku zpochybňoval a tvrdil, že se ji nepokusil znásilnit ani zabít. Škrtil ji údajně proto, aby ji umlčel. Nagy má ještě možnost podat ústavní stížnost.

Reklama