Hlavní obsah

Vědci z Plzně a Prahy vyvinuli program, vrací lidem jejich hlas

Foto: Unsplash - Kaitlyn Baker

Ilustrační snímek.

Reklama

20. 1. 10:59

Počítačový program, který vrací lidem jejich hlas, vyvinuli vědci z Plzně se softwarovými firmami CertiCon a SpeechTech, 1. lékařskou fakultou UK a Fakultní nemocnicí v Motole.

Článek

Pacienti, kterým lékaři indikují zákrok, při němž jim musí být odejmuty hlasivky, tak díky systému o svůj hlas nepřijdou. Nedávno ukončený čtyřletý projekt konzervace hlasu, jehož hlavním řešitelem je Jindřich Matoušek z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU), podpořila Technologická agentura ČR (TA). „Výsledkem je systém umožňující plně automatizovaný proces konzervace a rekonstrukce hlasu,“ uvedla mluvčí ZČU Šárka Stará. Má pomoci například onkologickým pacientům, kterým musí být odejmuty hlasivky.

„Aplikace umožní jednoduchým způsobem ještě před zákrokem hlas nahrát a uložit. Z uložených nahrávek lze automaticky rekonstruovat hlas pacienta pomocí personalizovaného řečového syntetizéru,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA, která projekt podpořila téměř 12 miliony korun.

Podle Matouška se člověk přihlásí doma k počítači, kde se mu zobrazují věty. „Ty jsme vybrali tak, abychom podchytili co nejvíce důležitých prvků jazyka. Minimálně by měl nahrát 500 vět. Samozřejmě čím více, tím lepší je výsledek,“ řekl. Hlas pacienta se automaticky zakonzervuje a vznikne datový soubor, který pak může používat na běžném počítači, mobilu nebo tabletu a pomocí aplikace komunikuje. Do zařízení bude psát text a program ho jeho vlastním hlasem přečte, řekla Stará.

Plzeňští specialisté z výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd spolupracovali na projektu s týmem předního odborníka v oblasti ORL Jana Betky z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole. Spolupráce s plzeňskými firmami CertiCon a SpeechTech umožní podle mluvčí výzkumníkům efektivně transferovat know-how z řečového výzkumu do průmyslové a zdravotnické praxe. Zájemci o konzervaci hlasu najdou potřebné informace na webu Uchovejhlas.cz.

Za vedení projektu automatické konzervace a rekonstrukce hlasu získal loni Jindřich Matoušek Cenu města Plzně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované