Hlavní obsah

Větrný Jeníkov potřebuje po opravách D1 spravit silnice, po nichž se vozil materiál

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

1. 10. 14:24

Větrný Jeníkov potřebuje po dokončení oprav na dálnici D1 spravit silnice, které slouží jako objízdné trasy a po nichž se na dálnici navážel stavební materiál z lomu Bílý Kámen. Městys Měřín na Žďársku ještě řeší odvodnění D1.

Článek

Oslovení starostové obcí u dálnice počítají s tím, že v případě nehod budou auta sjíždět na regionální silnice. Jestli karambolů na opravené D1 ubude, se podle nich zatím nedá odhadnout. Zároveň se shodli, že blízkost dálnice je pro města stále také výhodou.

„Přímo u nás ve městě bude situace velmi obdobná jako předtím,“ řekl starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras (za Společně VM). Podotkl, že tím, že je opravená dálnice o něco širší, bude třeba i při nehodách o něco průjezdnější.

„Nicméně my máme bohaté zkušenosti s tím, že v případě, že se před jedním nebo druhým sjezdem do našeho města něco stane, tak dopravní policie zkrátka odklání dopravu do tranzitu vedoucího přes město,“ řekl. To podle starosty zřejmě potrvá, než kolem Velkého Meziříčí povede obchvat. „Což je zatím také trošku v nedohlednu,“ řekl.

Velkým Meziříčím prochází silnice II/602 souběžná s dálnicí. Na stejné krajské silnici u dálnice leží městys Měřín. „Určitě je dobře, že se to udělalo,“ řekl starosta Jiří Servít (ODS) k dokončované modernizaci D1. Uvedl, že městys má trochu problém s odvodněním dálnice. „Ale je to v řešení,“ řekl starosta bez podrobností.

V případě potíží objíždějí řidiči D1 také přes Větrný Jeníkov na Jihlavsku. „Úplně nečekáme, že by se to změnilo,“ řekla starostka Martina Lisová (TOP 09). Připomněla problémy s prodloužením oprav v dálničním úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde ŘSD měnilo stavební firmy. Přes Větrný Jeníkov se podle Lisové vozil materiál na opravy D1 mezi Jihlavou, Humpolcem a Koberovicemi. Zástupci kraje a ŘSD podle starostky slíbili, že poničený silniční průtah opraví po dokončení dálnice, tedy po její kolaudaci.

Kvůli omezením na opravované dálnici houstla doprava také v Humpolci, především na tahu I/34. „Trápilo to obyvatele města. Zprovoznění (D1) vnímáme pozitivně a s úlevou,“ řekl humpolecký starosta Karel Kratochvíl (ODS). I Humpolec by chtěl mít silniční obchvat, k němuž teď radnice nechá zpracovat technickou studii. Cílem je ulevit městu od tranzitní dopravy na trase mezi Pelhřimovem a Světlou nad Sázavou.

Dopravní omezení kvůli opravám D1 mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna by podle ŘSD měla skončit v sobotu. První uzavírky na Vysočině kvůli modernizaci dálnice začaly v květnu 2013. Její součástí bylo rozšíření odstavného pruhu po obou stranách o 75 centimetrů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované