Hlavní obsah

Video: Popelářská auta s tváří. Originální umění má podpořit recyklaci

Svět bez obalu: Umělci pokreslili v New Yorku popelářská auta. Chtějí z nich udělat něco hezčího a důležitějšího. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

Reklama

26. 9. 14:20

Americký umělec Michael Tjutjunik původem z Ukrajiny se snaží trochu zkrášlit newyorský Brooklyn. Svůj osobitý malířský styl si přivezl i do nového domova v New Yorku.

Článek

„Jsem umělec. Dělám street-art a nástěnné malby“, říká Tjutjunik. Tvoří pod uměleckým jménem Mdot. Například na zdi místní školy pracoval s dětmi na vytvoření malby, která varuje před zbraněmi. Dodává, že cílem malby je bojovat proti násilí s pomocí umění.

Jeden z Tjutjunikových nejvíce viditelných projektů je ale barevný popelářský vůz. Je jedním z pěti popelářských aut, která jsou pomalovaná od různých umělců. Každý vůz jezdí v jedné z newyorských čtvrtí. Projekt má podpořit recyklování odpadu.

„Chtěli jsme dát těm autům nějakou tvář. Tady můžete vidět oči, pusu a zuby. A přes ty oči můžete trochu vidět budoucnost,“ říká Tjutjunik. Jde o projekt, který popelářská auta přetváří v něco hezčího a také důležitějšího.

Podrobnosti v úvodním videu.

Reportáž je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete zde. A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené