Hlavní obsah

Muže v Teplicích nezabili policisté, tvrdí pitevní zpráva

Video bylo natočeno lidmi z okolí a obsahuje drastické záběry.Video: facebook.com

 

Reklama

21. 6. 2021 10:49
aktualizováno • 21. 6. 2021 16:28

Po zásahu policistů zemřel v Teplicích člověk. Údajně ale nikoliv následkem tvrdého zákroku policistů, nýbrž po požití většího množství omamných látek.

Článek

V sobotu odpoledne na jedné z teplických ulic museli policisté zadržet vzpouzejícího se muže. Video zveřejněné na sociální síti Facebook ukazuje jejich zákrok. Tři uniformovaní policisté uzemní muže a následně ho spoutají.

Jeden z policistů sedí zadrženému na nohou, další mu klečí na ramenou a krku, protože se odmítá uklidnit. Poslední policista chodí kolem nich. „Však ho udusí,“ říká jedna ze žen ve videu. Zakleknutí trvá několik minut, muž se po čase vzpouzet přestává a policista sevření uvolní.

Jednotka pak přivolala na místo zdravotní záchrannou službu.

„Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho kolegu pokousal. Policisté museli proti agresivnímu muži použít donucovací prostředky a přivolali mu sanitku. Muž byl předán do péče záchranářů, v sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce,“ uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.

Zároveň odmítl, že by smrt muže způsobili svým zákrokem policisté.

Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem. Pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou. Dnes to řekl mluvčí policie Daniel Vítek. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování.

Na sociálních sítích se objevilo amatérské video z policejního zásahu. Je z něj patrné, že se muž vzpíral a křičel a policisté proti němu použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku.

„Lékař konstatoval jako předběžnou příčinu úmrtí předávkování drogami, k objasnění přesné příčiny smrti byla nařízena soudní pitva. Další okolnosti celého případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly,“ dodal Vítek.

Romové protestují proti policejnímu násilí

Vítek ještě upřesnil, že policisté zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta. Když na místo přijela policejní hlídka, ležel podle policie jeden z nich na zemi a měl zjevná zranění.

Server Romea.cz upozornil, že na sociálních sítích zákrok lidé připodobňují právě ke smrti černocha George Floyda.

I v Teplicích podle webu zasahující policista několik minut klečel pacifikovanému Romovi na krku. Kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly případ prověřují, uvedl policejní mluvčí. K objasnění přesné příčiny smrti byla nařízena pitva.

Romea uvedla, že ředitel organizace Khamoro Emil Voráč vyzval k protestu proti policejnímu násilí.

Společnost Krajská zdravotní, pod niž spadají mimo jiné nemocnice v Ústí nad Labem či Teplicích, se k záležitosti s ohledem na vyšetřování nebude vyjadřovat. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Jana Mrákotová. Zásah u jednoho z mužů potvrdil bez dalšího komentáře mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Reklama

Související témata:

Doporučované