Hlavní obsah

Virus v kabině Karviné může zrušit sestup a přinést ligu v 17 týmech

Foto: Profimedia.cz

Na fotbalový stadion v Karviné zavítal covid-19.

Reklama

2. 7. 2020 10:15

V kabině fotbalového klubu MFK Karviná se objevily případy nákazy virem covid-19. Dohrání skupiny o udržení ve fotbalové Fortuna lize je velmi vážně ohroženo.

Článek

Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, potvrdil, že se k němu dostala informace o pozitivně testovaných osobách v klubu MFK Karviná.

„Vzhledem k dalšímu postupu probíhajícího hygienického šetření byla proto na neurčito odložena všechna tři utkání skupiny o záchranu, která bylo naplánována na tuto sobotu,“ uvádí se v odpoledním prohlášení LFA.

„Nebude se hrát nejen ve Zlíně, kam měla přijet právě Karviná, ale z důvodu zachování regulérnosti soutěže jsou na neurčito odloženy také zápasy Opava–Olomouc i Příbram–Teplice. Zbývající duely o nadcházejícím víkendu ohroženy nejsou a zápasy skupiny o titul stejně jako první finále skupiny o Evropu se uskuteční ve svých stanovených termínech,“ dodává Štěpán Hanuš, mluvčí LFA.

Dodal, že vedení ligy bude v součinnosti s karvinským klubem hledat řešení kompletního dohrání soutěžního ročníku, což i nadále zůstává hlavním cílem vedení soutěže. O dalších krocích bude LFA i klub informovat až ve chvíli, kdy bude znám další výsledek šetření příslušné hygienické stanice.

Ve čtvrtek v podvečer informovala Krajská hygienická stanice, že na Covid-19 jsou pozitivní tři hráči Karviné a jeden pracovník klubu.

Znamená to, že celý tým jde do čtrnáctidenní karantény.

Jak Dušan Svoboda předestřel už dopoledne: „Pokud by na klub byla uvalena dvoutýdenní karanténa, už by to bylo směrem k dohrání soutěže řešitelné jen velmi obtížně.“

Ve skupině je podle rozpisu zapotřebí odehrát ještě dvě kola. A pak případnou baráž. Ligový ročník nelze hrát donekonečna. Nový začíná už kolem 20. srpna. A kluby potřebují čas alespoň na krátkou dovolenou a hlavně přípravu.

Pokud by kvůli „případu Karviná“ zůstala prvoligová soutěž nedohrána, mělo by to zásadní sportovně-technické následky.

Pražská Slavia by o titul přijít neměla, v květnu inovované řády totiž ustanovují, že pokud bude dohrána skupina o titul, určení mistra by to nijak narušit nemělo.

Jiné by to bylo s otázkou sestupu a postupu.

Pokud by skupina o udržení zůstala nedohrána, neměla by se konat ani baráž. A z první ligy by neměl nikdo sestupovat.

Naopak postoupit by měl vítěz druhé nejvyšší soutěže. V její průběžné tabulce vedou Pardubice o bod před Zbrojovkou Brno, přičemž Pardubicím zbývá sehrát čtyři utkání, Zbrojovce tři.

To by znamenalo rozšíření prvoligové soutěže v ročníku 2020/21 na 17 účastníků. V každém kole by tak měl vždy jeden z týmů volný los.

V zákulisí už se začalo spekulovat o variantě rozšířit v takovém případě ligu rovnou o dva druholigové celky a hrát raději v 18 týmech. Kdyby k tomu došlo, znamenalo by to pravděpodobně změnu systému soutěže, a to zrušení nadstavby a dvoukolový systém na 34 kol.

Je pravděpodobné, že bude brzy svoláno ligové shromáždění všech 32 klubů. Na něm by se mělo projednat, jak se celá situace vyřeší.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované