Hlavní obsah

Vltava přilákala otužilce, voda měla čtyři a půl stupně

Závody přilákaly do Vltavy 369 otužilců.

 

Reklama

26. 12. 2017 21:04

Plavců se sešel rekordní počet. Nejmladšímu účastníkovi bylo osm let.

Článek

Rekordních 369 plavců, o tři více než loni, dnes soutěžilo v centru Prahy v 71. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma, nejstaršího otužileckého závodu v Česku. Z mostu Legií a Masarykova nábřeží závod sledovaly stovky diváků. Stejně jako loni zvítězila nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová, na druhém místě skončil opět Rostislav Vítek. Teplota vody ve Vltavě dosahovala čtyři a půl stupně, na vzduchu byl jeden stupeň pod nulou.

Závodníci startovali ze severního cípu Slovanského ostrova. Stejně jako každý rok pro ně byly připraveny tři tratě, nejdelší byla měřená soutěž na 750 metrů, kondiční plavci mohli absolvovat buď 350, nebo 100 metrů. Nejkratší úsek plavala i nejstarší účastnice závodu, sedmaosmdesátiletá Božena Černá. Nejmladším účastníkem byl osmiletý Martin Chytil z Prahy, který plaval spolu s o rok starším bratrem Jakubem. „Plavalo se dobře, ale voda mi připadala na dva stupně,” řekl novinářům Jakub. „Voda byla studená, ale známe i studenější,” dodal otec obou chlapců.

„Jsem šťastná, přece jenom po Vánocích si nikdy nejsem jistá, jestli to vůbec uplavu,” řekla vítězka Štěrbová. „Ze začátku jsem si nebyla jistá, až při průjezdu do druhého kola jsem si začala věřit, že vyhraju,” dodala. Vedle českých a slovenských otužilců závodili i plavci z Polska, Belgie, Británie, Argentiny, Ruska, Rakouska a také jeden původem z Angoly.

Nejstarší otužilecký závod je pojmenován po pražském zlatníkovi, který zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu. První vánoční vystoupení otužilců na Vltavě se konalo ještě pod jeho vedením v roce 1923.

Největší zimu otužilci zažili v roce 1946, kdy měli plavat u Železničního mostu. Byl pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované