Hlavní obsah

Vodní krize v Bolívii, obyvatelé stojí fronty na příděly vody

Lidé v Bolívii stojí dlouhé fronty na vodu (video: Barbora Kalátová).

 

Reklama

20. 11. 2016 13:11

Sucho v Bolívii se stupňuje, obyvatelům La Paz chybí voda.

Článek

Katastrofické sucho zažívá město La Paz, správní středisko Bolívie a sídlo tamní vlády. Tři hlavní přehradní nádrže, ze kterých obyvatelé čerpají vodu, jsou téměř suché. Podle ministra životního prostředí ale nedostatkem vody trpí až polovina země.

Situace je natolik dramatická, že vodu obyvatelé v osmisettisícovém La Pazu dostávají na příděl. Ve městě se lidé s kbelíky řadí do front u cisteren na ulicích.

„Voda z cisterny byla špinavá a špatná,” popsala Julia Apazová, která v La Paz jednu z front vystála.

Někteří obyvatelé se proto raději vydali do sousedního města El Alto, kde problémy s dodávkami pitné vody nejsou tak velké.

Prezidentova omluva

„Bohužel jsme nebyli varováni ani upozorněni úřady, které mají dodávky vody na starost. Nechci na nikoho házet vinu, vinni jsme všichni. Omlouvám se lidem z města La Paz,” prohlásil bolivijský prezident Evo Morales.

Podle expertů vedlo k této zoufalé situaci několik faktorů, včetně klimatické změny. Ta zvedla teploty v částech Bolívie, což urychlilo vypařování jezer a přehrad. Například jezero Poopó, které bylo druhé největší v zemi, je téměř vyschlé už od roku 2015. Zůstala po něm jen bažina.

Klimatická změna způsobila i zmenšení andských ledovců, což také omezilo zdroje vody. Od sedmdesátých let ledovce ztratily třicet až padesát procent své původní rozlohy. V příštích letech podle některých vědců úplně roztají. Například ledovce Tuni a Condoriri, které poskytují až osmdesát procent vody městu El Alto, zřejmě do roku 2030 zmizí.

Vinu podle kritiků nese i masivní odlesňování a vědci varují, že pokud bude pokračovat, z Bolívie se stane poušť.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované