Hlavní obsah

Thajský voják zastřelil 29 lidí kvůli sporům o majetek. Zvláštní jednotka ho zabila

Foto: Facebook

Pachatel útoku v thajském městě Korat (fotografie z jeho facebookového profilu).

Reklama

8. 2. 2020 13:57
aktualizováno • 9. 2. 2020 7:25

Thajské bezpečnostní složky dnes po asi 16 hodinách v obchodním centru ve městě Nakchon Rátčchasímá (Korat) zabily vojáka, který v sobotu zastřelil 29 lidí a další více než tři desítky osob zranil.

Článek

Thajská policie dnes po asi 16hodinové operaci v obchodním centru ve městě Nakchon Rátčchasímá (Korat) zabila vojáka, který v sobotu zastřelil 29 lidí a dalších 57 osob zranil. Informoval o tom thajský premiér Prajutch Čan-Oča.

„Je to bezprecedentní čin v Thajsku,“ řekl premiér na tiskové konferenci v nemocnici ve městě Korat, kde navštívil zraněné. Novinářům též sdělil, že motivem činu byl osobní spor, který se týkal prodeje nemovitosti. Některé agentury hovoří o pozemku, podle AFP šlo o prodej domu.

Dvaatřicetiletý voják začal zabíjet v sobotu odpoledne místního času na své domovské vojenské základně. Tam zabil důstojníka, starší ženu, která byla podle některých místních médií důstojníkovou tchyní, a jednoho vojáka. Poté střelec s ukradeným autem a zbraněmi odjel do města, kde střílel v buddhistickém chrámu a nakonec v obchodním centru Terminal 21. Během odpoledne útočník dával fotky a vzkazy na Facebook, který ale posléze jeho účet zablokoval.

Na sociálních sítích a v místních médiích se v sobotu také objevila videa z nákupního centra a jeho okolí od různých autorů, na nichž lidé v panice utíkají a na nichž je slyšet střelba.

Záběry z Twitteru:

Vojáci a policisté později z nákupního střediska evakuovali stovky lidí a kolem půlnoci místního času policie oznámila, že zajistila celou budovu. I poté ale byla slyšet z obchodního domu střelba a policie po útočníkovi v budově dál pátrala. Na místo přivezla i útočníkovu matku ve snaze přesvědčit ho, aby se vzdal. Podle místních médií při nastupování do policejního auta plakala a zoufale se ptala: „Proč to udělal?“

Foto: Mapy.cz, Seznam Zprávy

Mapa Thajska s vyznačením města, kde k útoku došlo.

Motiv vojákova činu naznačil thajský premiér Prajutch Čan-Oča. Podle něj voják střílel kvůli sporu o majetek.

Podle televize Channel News Asia (CNA) si útočník na sociálních sítích mimo jiné stěžoval na podvody a korupci. „Bohatnou z podvodů a korupce a využívají ostatní. Copak si myslí, že si peníze vezmou s sebou do pekla?“ napsal podle CNA.

Jedna z žen, které se podařilo z obchodního centra dostat, serveru BBC popsala, jak se s ostatními lidmi nejprve ukryla na toaletách ve čtvrtém patře. Poté utekla do druhého patra, kde se tři hodiny schovávala pod stolem v restauraci, než dorazila policie, která ji dostala ven.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované