Článek
Glosu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Šťastné slovo
Pravidelná sobotní glosa Jindřicha Šídla o věcech, které hýbou politikou a společností a kterých jste si třeba nevšimli, nebo nechtěli všimnout.
Nic Tomia Okamuru nepotěší tak, jako když dokáže někoho pohoršit. A vůbec nejšťastnější je, když se nějaká zraněná duše v rámci demonstrace vlastní ušlechtilosti rozhodne řešit to třeba trestním oznámením.
Takže se pojďme dohodnout: Až se teď začne po sítích šířit pozvánka z volebních novin SPD na předvolební akci, v jejímž rámci zahraje i skupina „Chirurgové z dovozu“ odkazující na jeho hnusný billboard z krajských voleb 2024 (což není hypotetická situace, ale realita), zachováme kolektivně klid, ano, to se týká i Jiřího Pospíšila, který se udrží a nepoběží hned na policii. Jednou to stačilo.
Berte to prosím tak: V zimě někdy bývá zima, v létě horko, Arsenal nevyhraje ligu a Okamura s radostí plácá rasistické nechutnosti přesně někde na hranici trestní odpovědnosti. Co dalšího do sbírky nevyvratitelných pravd chcete dodat?
To neznamená, že je potřeba k tomu úplně mlčet, ale někdy stačí si jen odplivnout a nenechat se zatáhnout přesně tam, kam Okamura chce: Na pole kulturních válek, kdy s ním povedeme úplně vážný dialog, jestli to, co říká, je sprostý rasismus. Okamura v tom umí chodit, pohoršeně vám řekne něco jako „obviňovat mě z rasismu je nesmysl, sám jsem si jako jediný poloviční Japonec s maminkou z Moravy na světě něco užil, mluvím o ilegální migraci, kterou vy ale podporujete, všechny ty čmoudy islámský, prosím vás, co na tom vidíte za rasismus, vy jen chcete omezit moji svobodu slova, to je prosím vás zase úplná totalita, jsem JAKO JEDINÝ POSLANEC trestně stíhán za názor, ale já se nenechám umlčet, neodvolám!“. A tak pořád dokola.
Zhruba před rokem se SPD rozhodla, že lehce změní image a z čistě „protestní strany“ se stane silou, kterou je potřeba brát vážně, protože dokáže nabídnout své „odborníky“ - a nechme teď stranou, že jedním z těch expertů byl třeba někdejší ministr vnitra, člen několika stran včetně ODS a ČSSD a Babišův parťák z autosalonu Martin Pecina.
V rámci téhle vlny „jsme už v podstatě normální“ postavil Okamura do čela evropské kandidátky Petra Macha, někdejšího předsedu Svobodných s backgroundem a vystupováním vzdělaného ekonoma. Reakce voličů byla jednoznačná: Díky, ale ne, toho si nechte, my si do Evropského parlamentu zase radši zvolíme třiasedmdesátiletého konspiračního teoretika a proruského pošuka Ivana Davida, na němž je nejpozoruhodnější fakt, že kdysi mohl dělat ministra zdravotnictví v Zemanově vládě - ale dokonce i na ni byl příliš velký pošuk, takže ho Zeman po dvou letech vyhodil.
Nefungovalo to, a tak se SPD vrátila ke kořenům, spojila se s podobně smýšlejícími typy z PRO Jindřicha Rajchla, Trikolory - plus místo očekávaného známého českého nacisty Tomáše Vandase zaskočili Svobodní, kdysi aspoň chvíli něčím zajímaví a provokativní euroskeptičtí libertariáni, dnes součást koalice, pro niž jsem tenhle týden slyšel to nejlepší pojmenování „Hnědý mír“ a jeho autorovi jeho kreativitu upřímně závidím.
To je jedna část momentálního úspěchu SPD, jak ho sledujeme v průzkumech. Tou druhou je ale Okamurova image psance, jehož chce establishment kriminalizovat. Kapela „Chirurgové z dovozu“ je čistá provokace, na kterou se určitě někdo nachytá. Jednou se to už povedlo - když Sněmovna v únoru hlasovala o jeho vydání policii kvůli vzpomínanému plakátu, musel mít předseda SPD jedinou obavu. Že v řadách jeho kolegů zvítězí stejně chladný kalkul a že ho imunity nezbaví po vzoru Ústavního soudu s vysvětlením, že „demokracie musí zvlášť ve volební kampani unést i dost hnusné věci, jaké nám tu kolega Okamura předkládá“. Bohužel zvítězila potřeba morální exhibice a Okamura měl o kampaň postaráno. A mimochodem, po volbách bude nová Sněmovna o Okamurovi tak jako tak hlasovat znovu, pokud bude zvolen, což bude.
V té době se taky bude skládat nová vláda. A i když samozřejmě neznáme volební výsledky, asi by nikoho nepřekvapilo, kdyby v tom měl hlavní slovo Andrej Babiš. Ten už s Okamurou jednou málem vládnul, v roce 2018, kdy pro tuhle variantu byla i většina poslaneckého klubu ANO - pokud by tedy názor poslanců ANO byl něco, na čem v ANO záleží. Babiš to na poslední chvíli neudělal. A Okamura se svou partou radikalizujících se proruských rasistů, ano, je užitečné si tyhle věci stále opakovat, mu teď vzkazuje: My ale vládnout nechceme, jsme pořád stejná, jen ještě o něco odpudivější strana než tenkrát. Na živobytí to stačí a jiné ambice ani mít nemáme a nemůžeme.