Hlavní obsah
Online

Online: Jak se volilo v pátek? Přišlo víc lidí než v prvním kole

První prezident Miloš Zeman, poté Petr Pavel a nakonec Andrej Babiš. Podívejte se, jak odvolili.Video: ČTK

 

Reklama

27. 1. 13:00
aktualizováno • 27. 1. 21:52

Miliony Čechů během nadcházejících dvou dnů vyberou v pořadí čtvrtého prezidenta samostatné České republiky. Vítěz bude znám v sobotu odpoledne. Seznam Zprávy sledují dění minutu po minutě.

Článek

To nejdůležitější z 2. kola:

 • Volební místnosti, kde voliči rovněž dostanou hlasovací lístky, jsou otevřeny v pátek 27. ledna od 14 do 22 hodin, v sobotu 28. ledna pak od 8 do 14 hodin.
 • Z 1. kola před dvěma týdny postoupili Petr Pavel (35,40 %) a Andrej Babiš (34,99 %), přičemž oba kandidáty dělilo necelých 23 tisíc hlasů - výsledky najdete zde.
 • Volební účast se v prvním kole zastavila na hodnotě 68,24 procenta. Což je výrazně více než před pěti lety, kdy přišlo 61,9 procenta voličů.
 • Vítěz začátkem března vystřídá na Hradě dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana. Projděte si velké srovnání životních kariér obou kandidátů.
 • První predikci nabídnou Seznam Zprávy v sobotu kolem půl třetí.
 • „Debata z okresního přeboru“ přesvědčila k volbě i Horvátha

  V Plzni odvolil i bývalý fotbalový reprezentant Pavel Horváth. Ten zveřejnil v pondělí video, v němž lidi vyzval, aby šli volit.

  „Fotbalovou terminologií bych včerejší večerní utkání shrnul takto. Těšil jsem se na Ligu mistrů, ale výkon jednoho z protivníků byl spíš na hraně okresního přeboru. Snažil se kouskovat hru, bylo tam spoustu faulů, některé na žlutou, ale za některé bych se nebál dát ani červenou,“ popsal prezidentskou televizní debatu na České televizi.

 • V prezidentských volbách už hlasovala asi polovina voličů

  V prezidentských volbách v ČR zatím hlasovala asi polovina voličů. Často to bylo víc než před pěti lety a někde i víc než v prvním kole, zjistila ČTK.

 • Čechů v Jordánsku přišlo za tři hodiny volit víc než celkově v prvním kole

 • Češi v Německu mají o volby mimořádný zájem

  Češi v Německu mají o volby mimořádný zájem, k 20:00 jich odvolilo 1524, což se blíží počtu za celé první kolo. Do Mnichova jezdí volit lyžaři.

 • Kandidáti očekávají rekordní účast, zatím chodí více lidí než v prvním kole

  Prezidentští kandidáti očekávají, že hlasování ve druhém kole může přilákat i rekordní počet voličů. V prvním kole byla volební účast přes 68 procent. Dnes zhruba po dvou hodinách od otevření volebních místností se pohybovala většinou mezi 20 a 30 procenty, zjistila ČTK. V prvním kole před dvěma týdny byla účast během prvních dvou hodin často jen pětinová. Větší než v prvním kole je zatím i zájem lidí s voličskými průkazy, kteří hlasují například v lyžařských střediscích.

 • V obci na Děčínsku se kvůli požáru musela přesunout volební místnost

  Volební místnost v Nové Olešce, místní části obce Huntířov na Děčínsku, se musela kvůli požáru přesunout do volební místnosti ve Staré Olešce. Na místě zasahovali hasiči, nikomu se nic nestalo. Volební okrsek číslo tři se přesunul do Myslivny, kde volí lidé spadající pod volební okrsek číslo dvě. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Podle volebního webu je ve třetím volebním okrsku obce Huntířov v seznamu 93 voličů. „Jednalo se o zahoření příčky kolem kouřovodu,“ řekl mluvčí hasičů Milan Tabi.

 • Na ambasádách se tvořily fronty už před otevřením volebních místností

  Hlasování ve druhém kole prezidentských voleb dnes začalo také na českých zastupitelských úřadech v Paříži, Londýně či v Madridu. Často se tvořily dlouhé fronty ještě před samotným otevřením volebních místnosti, uvedly úřady na sociálních sítích. V britské metropoli se očekává nejméně tisícovka voličů, jak uvedl vedoucí konzulárního oddělení české ambasády v Londýně Pavel Duchoň.

  V Británii se začalo volit ve 12:00 místního času, tedy o hodinu dříve než v ČR. Jako první vhodila svůj hlas do urny česká velvyslankyně v Londýně Marie Chatardová. Úřad na twitteru uvedl, že „fronta před volební místností se tvořila už s hodinovým předstihem“.

 • Ministr vnitra Rakušan doufá v lepší komunikaci hlavy státu s vládou

  Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan dnes v Kolíně odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb občanskému kandidátovi, jeho jméno stejně jako v prvním kole nezveřejnil. Ve dvojici kandidátů pro druhé kolo je občanským kandidátem bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Jeho protikandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podal kandidaturu s podpisy 56 poslanců ANO. Občanský kandidát má podle Rakušana větší potenciál společnost spojit. Od nového prezidenta si slibuje zejména lepší komunikaci s vládou, měl by podle něj mít zájem podívat se například na jednání vlády.

 • Karel Janeček volil Pavla, půjčil si flanelovou košili

  Miliardář Karel Janeček, jemuž se nepodařilo sehnat dostatek podpisů nutných pro kandidaturu, volil i v druhém kole generála Petra Pavla. „Flanelovou košili jsem si půjčil od své ženy. Sedí mi přeci jenom o trochu lépe než tyto volby,“ řekl s tím, že gesto s přeškrtnutím jména v prvním kole voleb bylo jen symbolické a s vědomím, že je hlas pro PP samozřejmě platný.

  Foto: Archiv SZ

  Karel Janeček hlasuje ve druhém kole prezidentských voleb.

  Foto: Archiv SZ

  Karel Janeček s přeškrtnutým lístkem Petra Pavla.

 • Pirát Bartoš dal hlas Pavlovi, Babiš zašel se strašením příliš daleko

  Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který dnes krátce před 17:00 odvolil v budově základní školy v Sázavské ulici v Praze, novinářům nepřímo potvrdil, že dal hlas Petru Pavlovi. Rozhodoval se snadno, dodal. „Představa, že bych volil Andreje Babiše, snad ani nikoho historicky nemohla napadnout,“ řekl. Babiš podle něj v kampani například se strašením zašel příliš daleko.

 • Ve Špindlu převládají hlasující s volebním průkazem

  V cca 16.30 ve volební místnosti v Domě služeb ve Špindlerově Mlýně bylo plno a na odvolení čekala menší fronta asi 10 lidí. „Dveře se tu opravdu netrhnou. Za první 2,5 hod. odvolilo asi 300 místních a 800 lidí s voličským průkazem. Čekáme, že nápor bude teď večer ještě pokračovat a možná ještě zítra ráno, až půjdou místní hosté na Světový pohár,“ řekla Seznam Zprávám předsedkyně volební komise Jiřina Staruchová.

  Foto: Archiv SZ

  Volby ve Špindlerově Mlýně.

 • Reportérka SZ hlásí solidní volební účast v Hradci

  Reportérka SZ Michaela Rambousková volila v Hradci Králové.

 • Účast po dvou hodinách voleb je vyšší než v prvním kole

  Po dvou hodinách prezidentské volby se účast většinou pohybuje mezi 20 a 30 procenty, zjistila ČTK. V prvním kole byla v téže době často kolem 20 procent.

 • Některé weby čelí hackerským útokům

  Na některé české weby související s prezidentskými volbami opět zaútočili ruští hackeři v čele se skupinou NoName057(16). Napadli mimo jiné stránky prezidentského kandidáta Petra Pavla, serveru Hlídač státu nebo Ministerstva zahraničí.

  Útoky mohou pokračovat i o víkendu a zaměřit se na weby informující o výsledcích voleb, uvedla bezpečnostní firma Check Point.

  Web Hlídač státu dopoledne na twitteru oznámil, že čelí DDoS útoku souvisejícímu s prezidentskými volbami a web může být obtížněji dostupný, nebo zcela nedostupný.

  Podobné kyberútoky provázely i první kolo voleb.

 • Klausův apel

  Exprezident Václav Klaus požádal vítěze voleb, aby k prezidentování přistupoval s plným respektem. Příznivce poraženého pak k tomu, aby nerozpoutali občanskou válku.

 • Video: Jak volil Andrej Babiš

  Andrej Babiš volí v druhém kole.Video:

 • Video: Jak volil Petr Pavel

  Video z obce Černouček, kde ve škole volil Petr Pavel.Video:

 • Hlasoval už i Babiš. Volby označil za referendum

  Andrej Babiš odvolil – v doprovodu manželky Moniky – v Průhonicích krátce po 16. hodině. Novinářům řekl, že doufá ve vysokou volební účast. „Rozhodují o budoucnosti naší země,“ reagoval na dotaz, proč by lidé měli přijít k volbám.

  On sám si myslí, že by byl dobrým prezidentem. Zopakoval, že hlava státu by měla pomáhat lidem, proto by měla mít přehled o ministerstvech.

  Výsledky nechtěl moc předjímat. „Vždycky vyhráváme a pak nás Praha přeskočí,“ řekl. „Uvidíme, jak to dopadne tentokrát.“

  Současné hlasování označil za hlasování o sobě. „Je to referendum o Babišovi, však to víte.“

  Foto: Michal Turek

  Andrej Babiš volí v druhém kole prezidentských voleb.

 • Premiér Fiala volil Pavla

  Premiér Petr Fiala (ODS) v doprovodu manželky Jany odevzdal v Brně svůj hlas. Volil Petra Pavla.

  Uvedl, že očekává vysokou volební účast a věří, že voliče neodradila tvrdá kampaň. „Viděli jsme velmi nepříjemnou volební kampaň, možná nejhorší v novodobé historii ČR,“ řekl novinářům.

  Budoucí prezident by podle premiéra Fialy měl zklidnit situaci ve společnosti. Očekává, že hlava státu bude komunikovat s celým politickým spektrem, Parlamentem i vládou.

  „Vybíráme člověka, který nás bude reprezentovat v zahraničí, který má důležitou funkci, aby spojoval společnost, aby respektoval ústavu, aby dokázal moderovat konflikty,“ míní. S vítězem se chce brzy sejít a blahopřát mu. „Budeme se bavit o tom, jaká budou pravidla naší spolupráce a jak budeme dál postupovat,“ dodal.

  Foto: Václav Šálek

  Premiér Petr Fiala v doprovodu manželky Jany volil v Brně.

Reklama

Hlavní zprávy