Hlavní obsah

Jak se shání podpis. Prezidentští kandidáti nabízejí 40 korun nebo zájezd

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Prezidentský kandidát Karel Diviš slibuje brigádníkům 40 korun za jeden sehnaný podpis.

Reklama

11. 8. 2022 11:00

Prezidentští kandidáti pokračují se sběrem podpisů potřebných pro kandidaturu. Část z nich se spoléhá na dobrovolníky, jiní si ale chtějí sběr podpisů pojistit najatými brigádníky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Dobrý den. Nabízím brigádu, sběr podpisů na prezidentskou kampaň. Cena je 40 Kč za podpis.“ Inzerátem tohoto znění shání prezidentský kandidát Karel Diviš brigádníky, kteří mu pomohou se sběrem 50 tisíc podpisů pro prezidentskou kampaň.

Inzerát se objevuje například ve facebookových skupinách. O kterého prezidentského kandidáta jde, se zájemci dozvědí na dotaz.

„Celkem v kampani pomáhá ke stovce lidí,“ uvedl ke sběru podpisů Karel Diviš. Většina z nich jsou právě placení brigádníci. Zatím se jim podle kandidáta, který přes léto shání podporovatele především na kulturních akcích po celém Česku, podařilo nasbírat přes 25 tisíc podpisů.

Zaplacené brigádníky využívá i bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Najala si na to specializovanou agenturu, která kromě brigádníků zajišťuje i logistiku s petičními stánky.

Podle mluvčího kampaně Štěpána Neubauera však mnoho lidí sbírá pro Nerudovou podpisy dobrovolně a bezúplatně. „Přesný počet lidí, kteří podpisy sbírají, není možné znát. Denně nám chodí ze všech koutů republiky. Někdo pošle jeden podpis, jiný několik archů,“ vysvětluje.

Má prezident lidem nadávat do fašistů?

„Hlavou státu se může teoreticky stát i politik, který spoluobčany nálepkuje jako fašisty a nacisty. Opatřit si takového prezidenta by byla chyba,“ píše v komentáři Jan Lipold.

Nerudové se podle něj k dobrovolné pomoci doposud přihlásily stovky lidí. „Ne všichni se ale zapojili aktivně,“ dodává. Průběžný počet sesbíraných hlasů říct nechtěl, tým prý čeká, až archy projdou kontrolou.

Ještě jiným způsobem se sběrače podpisů pokouší nalákat bývalý senátor Libor Michálek. Na webu ke své kandidatuře nabízí možnost soutěžit o zájezd v hodnotě 10 tisíc korun.

„Zapojit se může každý, kdo získal podpisy od minimálně 40 občanů, ověřil správnost všech údajů a podpisové archyprůvodním listem odeslal dle pokynů,“ uvádí se na webu.

„Obchodní dovednosti“

Že má nasbíráno potřebných 50 tisíc podpisů, zatím oznámila první dvojice kandidátů – podnikatel Tomáš Březina a vozíčkář Jiří Kotáb.

Březina ovšem své placené brigádníky i dobrovolníky posílá do ulic stále. Podle šéfa kampaně Jaroslava Navrátila je jich v terénu přes 400 a mezi lidi vyrážejí nejčastěji jen s deskami.

Tým prý sběrače podpisů školí v „obchodních dovednostech“, aby nasbírali co nejvíce podpisů. „Rádi bychom se dostali k 80 tisícům,“ říká Navrátil, momentálně do tohoto cíle chybí 10 tisíc podpisů.

Pro generála Petra Pavla zatím podpisy sbírají neplacení dobrovolníci, tým ale nevylučuje, že postupem času využije i brigádníky dodané agenturou.

„Velkou podpisovou a kontaktní kampaň spustíme až po letních prázdninách. Podle toho, jak se situace bude vyvíjet, se rozhodneme, zda budou brigádníci potřeba,“ vysvětluje Pavlova mluvčí Markéta Řeháková.

Plně na bedrech neplacených dobrovolníků zatím jede kampaň odborářský šéf Josef Středula. Pro dobrovolníky jeho tým připravil materiální podporu v podobě stanů a propagačních materiálů.

„Přesný počet dobrovolníků, stejně jako počet podpisů, ze strategických důvodů průběžně nezveřejňujeme,“ dodává Středula.

Zatím bezplatně pracují dobrovolníci pro dalšího kandidáta, bývalého mluvčího Diakonie Ivo Mareše. Kampaň hodlá rozjet až koncem srpna, kdy plánuje otevřít sběrná místa s podpisovými archy a chce také pokračovat v potkávání se s voliči.

„Jakmile budou podpisové stánky, počítáme i s tím, že budou jako brigádníci dostávat odměnu za svůj čas. Sběr podpisů je práce a odměnu si rozhodně zaslouží,“ napsal Seznam Zprávám.

Dobrovolníky, kteří by pomohli se sběrem podpisů, na svých webech oslovuje třeba senátor Marek Hilšer.

Kandidaturu zatím oficiálně neohlásil opoziční poslanec Andrej Babiš (ANO), který však už více než čtvrt roku objíždí Česko s kampaní v obytném voze. Pokud se kandidovat rozhodne, dobrovolníky nejspíš nevyužije. Svoji případnou kandidaturu chce oznámit 4. listopadu, což je jeden pracovní den před termínem pro podání kandidátky. Babiš tak nejspíš využije podpisů poslanců hnutí ANO.

Reklama

Doporučované