Hlavní obsah

Vynucených svateb jsou v Kyrgyzstánu stovky, tvrdí bývalá prezidentka

(Video: Milan Šíma, RFL/RE)

1. 7. 2018 21:58

V Kyrgyzstánu jsou stále praxí vynucené svatby. Případů, kdy jsou ženy unášeny a drženy v zajetí, jsou podle bývalé prezidentky země stovky.

Článek

V jednom z minulých dílů pořadu Svět bez obalu byla odvysílána reportáž o tom, jak jsou v Kyrgyzstánu stále praxí takzvané vynucené svatby, kdy muž unese dívku a tak dlouho ji drží v zajetí, než sama odsouhlasí sňatek. Jeden takový případ skončil dokonce smrtí. Obviněný únosce nakonec ženu zabil nožem, a to dokonce na policejní stanici.

Bývalá prezidentka Kyrgyzstánu Roza Otunbajevová se postavila velmi tvrdě proti těmto praktikám a říká, že jsou za ně zodpovědné i ženy. „Poté, co muž ženu unese, se jí totiž i jeho ženské příbuzné snaží dát na hlavu bílý šátek, který symbolizuje její ochotu se vdát. Dívka si pak muže musí vzít, nebo bude muset snášet veřejné ponižování,“ říká bývalá prezidentka Kyrgyzstánu.

Pořad Svět bez obalu sledujte v premiéře každou neděli od 21.00 na celoplošné Televizi Seznam. Jak ji naladit, poradí praktický návod.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené