Hlavní obsah

Vyšetřovatelé katastrofy letu MH17: Povstalci mají vazby na Rusko

Rekonstrukce sestřeleného boeingu z trosek.

Reklama

14. 11. 2019 22:32

Mezinárodní vyšetřovací tým, který objasňuje sestřelení malajsijského boeingu s 298 lidmi na palubě nad východní Ukrajinou v létě 2014, ve čtvrtek zveřejnil obsah telefonických rozhovorů mezi povstaleckými veliteli z neuznávané Doněcké lidové republiky a vysoce postavenými ruskými představiteli. Dokládá to podle nich široký vliv, jaký Rusko mělo na dění v oblasti. Moskva zjištění obratem zpochybnila.

Článek

„Nová analýza výpovědí svědků a další informace ukázaly, že vliv Ruska na Doněckou lidovou republiku sahal daleko za vojenskou podporu,” uvedl podle agentury AFP Andy Kraag působící v týmu jako náčelník nizozemských kriminalistů.

V telefonátech figuruje jméno Vladislava Surkova, blízkého spolupracovníka ruského prezidenta Vladimira Putina, či Sergeje Aksjonova, kterého Rusové dosadili do čela anektovaného Krymu. Vyšetřovatelé, působící pod vedením Nizozemska, také vydali novou výzvu, aby se přihlásili případní další svědci.

Podle vyšetřovatelů téměř každodenní telefonický kontakt mezi veliteli proruských separatistů na východě Ukrajiny a lidmi z Moskvy svědčí o tom, že ruský vliv sahal do správních, finančních a vojenských záležitostí neuznávané republiky. Blízké styky také budí otázky ohledně možného zapojení ruských představitelů do přepravy protiletadlové rakety Buk od 53. protiletadlové brigády v Kursku na východ Ukrajiny, kde sestřelila malajsijské letadlo z letu MH17, upozornili vyšetřovatelé.

Vyšetřovatelé také odkazují na „mandát“ od ruského ministra obrany Sergeje Šojgua k reformaci vojenské hierarchie na východní Ukrajině a komunikaci s ředitelem Federální služby bezpečnosti (FSB) Alexandrem Bortnikovem, který měl separatistům poskytovat vojenskou pomoc jako noční vidění nebo střelivo.

Pokud by to bylo potvrzeno, telefonické hovory by poskytly další důkazy o tom, že Kreml měl přímou kontrolu nad vedením separatistů a řídil převoz protiletadlového systému Buk, který byl k sestřelení letu MH17 použit.

Rusko se závěry nesouhlasí

„Rusko se nikdy nevyhýbalo odpovědnosti, pokud spočívá na jeho bedrech, ale tady nejsou žádné důkazy,” řekl Putin podle webu deníku Vedomosti. Zdůraznil, že Rusko má vlastní verzi příčin letecké katastrofy, ale mezinárodní společenství si to nepřeje slyšet. Podle prezidenta se však bez dialogu nepodaří viníky vypátrat.

Tvrzení vyšetřovatelů o účasti ruských politických špiček na řízení separatistických „lidových republik" zpochybnila mluvčí ruského ministerstva zahraničí. „Je to publikace jakýchsi materiálů, z nichž část je smyšlená a část není potvrzená. To už jsme tady měli,” řekla novinářům mluvčí Marija Zacharovová.

Mezinárodní vyšetřovatelé „vynesli spěšně verdikt o odpovědnosti za katastrofu letu MH17 a teď shánějí materiály, které by taktiku žaloby podpořily,” uvedla mluvčí.

Nesouhlas s dosavadními výsledky mezinárodního vyšetřování katastrofy letu malajsijského boeingu vyjádřil i malajsijský premiér Mahathir Mohamad, podle kterého jde o protiruské spiknutí. Popřel, že by důvodem jeho odmítavého stanoviska byl zájem nepoškodit obchodní vztahy Malajsie s Ruskem.

Mezinárodní tým už v červnu zveřejnil jména čtyř podezřelých ze sestřelení malajsijského letounu, tří Rusů a jednoho Ukrajince. Boeing podle nich k zemi poslala raketa Buk dodaná z Ruska.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované