Hlavní obsah

Výstava v Plzni připomíná, jak vypadalo město v době koronaviru

Foto: Getty Images

Plzeň

Reklama

3. 8. 2020 22:00

Výstava více než 130 fotografií nejen od plzeňských fotožurnalistů, dokumentaristů, studentů a dalších lidí připomíná, jak letos na jaře vypadala Plzeň v době koronavirové pandemie.

Článek

Ukazuje vylidněné ulice a náměstí, zastavený čas města, osamělé chodce i solidaritu a pomoc lidí. Ústředním tématem je rouška, která se stala symbolem koronaviru a objevuje se téměř na všech fotografiích, řekl dnes ČTK kurátor výstavy, plzeňský fotograf, dokumentarista a pedagog Radovan Kodera.

Na panelech na pěší zóně ve Smetanově ulici si mohou lidé až do konce srpna připomenout období největšího omezení a nejtvrdších opatření. „Vznikla kolekce, která neobsahuje všechno, co se v té době dělo, ale je to spíš subjektivní pohled a výběr toho, jak lidé tu dobu prožívali a co se dělo,“ řekl Kodera.

Primátor Martin Baxa (ODS) řekl, že záměrem města, které se na organizování výstavy spolupodílelo, bylo zapojit co nejvíce lidí, kteří v týdnech nejtužší koronavirové krize zachycovali dění ve městě. Snímky z doby, kdy byla Plzeň i celá země „vypnutá“, budou mít podle něj jednou stejně cennou dokumentární hodnotu v historii města jako záběry z prvních oslav osvobození americkou armádou v roce 1990 nebo z ničivých povodní v roce 2002. „Na fotografiích jsou zavřené obchody, zavřené restaurace, lidé pohybující se jen s rouškami a také to, co na té krizi bylo uprostřed té tísně povzbuzující - lidé, kteří roznášeli jídlo. Plzeňané, kteří nakupovali v podnicích alespoň přes okénka. Švadleny, které proměnily kavárnu v Měšťanské besedě v manufakturu, kde se šily roušky,“ řekl Baxa.

Několika snímky se na výstavě podílí také místní fotograf a fotoreportér ČTK Miroslav Chaloupka. „Byla to zvláštní doba, pro mě jako pro fotografa zajímavá tím, že rušné město bylo najednou vylidněné. Těšil jsem se na jaro. Na to, že začnou kvést stromy a parky, že všude bude živo, bude všude plno lidí a barev, ale bylo to jakoby najednou přišla nová zima,“ řekl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované