Hlavní obsah

Výstavba zázemí Lesního koupaliště v Liberci si vyžádá až 3 miliony korun

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

23. 12. 2020 23:33

Nové zázemí Lesního koupaliště v Liberci chce příští rok začít budovat stejnojmenný spolek, který ho má od letošního roku v nájmu od města. Stavět ho bude postupně, odhadem na to bude potřeba 2,5 až tři miliony korun.

Článek

ČTK to dnes řekl architekt a předseda spolku Lesní koupaliště Jan Vondrák. „V dubnu bychom chtěli začít,“ dodal.

Zatím je hotová studie areálu, která by měla udávat směr, jak Lesní koupaliště v následujících letech rozvíjet. „Budova nové plovárny má jednoduchou myšlenku. Snaha o co nejnižší náklady nás dovedla až k myšlence recyklované ocelové haly, pod kterou se schová celý stavební program,“ uvedl Vondrák. Výhodou takového řešení je podle něj možnost rozdělit projekt na etapy, navíc se nestane koupaliště na několik let staveništěm.

„Jednotlivé stavební objemy se dají realizovat postupně. První přijdou na řadu inženýrské sítě a toalety, které jsou pro provoz koupaliště zásadním vylepšením. Pak bude následovat veřejná sauna, prodejní stánek, nové převlékárny či sprchy. Ocelovou konstrukci doplní dřevěné plochy fasád a plechová střecha,“ uvedl předseda spolku, který tvoří architekti ze studia Mjölk, hospodský či ekonom. Peníze na výstavbu zázemí plovárny s více než 70letou historií chce spolek získávat z grantů, od sponzorů či dárců. S projektem vybudování zázemí spolek uspěl v Liberci i v rámci takzvaného participativního rozpočtu, kdy o rozdělení části peněz rozhodují obyvatelé města. Letos získal největší podporu. Hlasovalo pro něj 1127 lidí, dvakrát více než pro druhý nejúspěšnější projekt. Na vylepšení zázemí tak půjde z rozpočtu Liberce 890 000 korun.

Lesní koupaliště na úpatí Jizerských hor bylo po letech diskuzí zprovozněno v létě 2018. Předtím bylo uzavřené, chátralo od roku 2001. Radnice do nejnutnějších oprav, aby bylo opět funkční, dala 7,5 milionu. Předchozí dvě sezony ale pro koupaliště nebyly povedené. Problémy byly s dostatkem vody, chybělo i zázemí. Letošní první letní sezonu pod správou spolku považuje Vondrák za zdařilou. „Byli jsme příjemně překvapení, lidé chodili,“ řekl. Denně mohlo být podle něj na koupališti i 500 lidí, problémy nebyly ani s vodou. Spolek chce zachovat romantický ráz přírodního areálu koupaliště uprostřed lesa, cílem proto není zvyšovat návštěvnost v létě. „Chceme, aby tam lidé chodili v celém roce,“ uvedl Vondrák. Koupaliště je podle něj oblíbené už nyní u otužilců. „V Liberci je docela velká komunita. Když tam přijdeme, tak se jich koupe třeba i 15,“ dodal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované