Hlavní obsah

Z nuly na milion? Stačí tisícovka měsíčně a držet 20 let, radí Vávra

Foto: Seznam Zprávy

Vsaďte na velké firmy a nepanikařte, až přijde první propad. Další díl podcastu Markéty Bidrmanové a Radovana Vávry Ve vatě radí, jak investovat i pár tisíc měsíčně.

Reklama

18. 11. 2021 8:41
Článek

Už i lidé, kteří měli investování za sprosté slovo na úrovni hazardu, dohání inflace ke změně myšlení. 5,8 % totiž není zdaleka konec. A nechávat peníze na běžném či spořícím účtu přestává bavit i ty, co na něm mají jen tisíce.

Jak začít s investováním, když máte peněz málo a zkušenosti žádné? To rozebíráme v dalším díle podcastu Ve vatě s investorem Radovanem Vávrou. „Když se budeš jako 25letá studentka s diplomem vrhat do života a budeš chtít být milionářkou, tak ti stačí dát stranou každý měsíc tisíc korun. Po 22 letech budeš mít milion,“ říká Vávra.

Tisícikorunu měsíčně dokáže podle investora mobilizovat až na výjimky každý. Ideální je začít inventurou výdajů. Zapsat, za co utrácím, a zkusit to proškrtat.

„Začněte si to psát. Ne jako Adina Mandlová, která si ráno napsala 10 halířů ‚rohlík‘ a 20 korun ‚různá vydání‘. Co se nepíše, to se neměří. A co se neměří, to se neděje,“ dodává investor.

Vsaďte na velké firmy

Už za tisícovku lze sice pořídit akcii vybraného podniku. Třeba jedna akcie ČEZu stojí kolem 700 korun, jedna „Tesla“ přijde na 1000 dolarů – nováčkům to ale Vávra nedoporučuje. „Od vybírání jednotlivých akcií začátečníky odrazuji. Pokud jsou srozumění, že o celou investovanou částku mohou přijít, pak ano, ale já se svým penzijním fondem bych to nedělal,“ říká.

Poslechněte si předchozí díl podcastu Ve vatě

Naopak vhodné pro začátečníky jsou podle něj – nejen kvůli nízkým distribučním poplatkům – ETF fondy, které kopírují výkonnost akcií amerického indexu S&P 500.

„Vsaďte na výkonnost těch největších světových společností, které se obchodují na burze ve Spojených státech, které každý zná. Apple, Google, Microsoft. Portfolio těchto firem reprezentuje právě index S&P 500,“ vysvětluje.

Radovan Vávra

*1963. Investor, bývalý bankéř, majitel twitterového účtu @BlanikZ.

V 90. letech byl členem představenstva Citibank. Mezi roky 2000 až 2001 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva Komerční banky. V letech 2002 až 2003 šéfoval Union bance.

Je řadovým členem TOP 09 na Praze 1.

Připravte se, že peníze zmizí

Důležité je ovšem nepanikařit a neprodat svůj podíl při prvním výraznějším propadu. „Od roku 1975 nenajdeš žádné 20leté období, kdy bys na té investici (do S&P 500, pozn. red.) prodělala. Ale musíš mít těch 20 let,“ popisuje Vávra.

„Neprodávat nikdy. Naším cílem by vlastně mělo být to, co dělá Warren Buffett. Najít takové investice, které nás přežijí, investovat tak, abych ze svého penzijního fondu mohl vzít ta 4 pověstná procenta a mohl z nich pohodlně žít,“ dodává.

Jaké školácké chyby dělal Radovan Vávra jako začínající investor? Neustále každou vteřinu kontroloval, co se s jeho akciemi děje. „Když si koupíš kozačky, máš je ve skříni, můžeš se na ně dívat. Když si koupíš akcie, tak ty peníze zmizí a ty nemáš nic. Tak se chceš dívat, co to dělá,“ vzpomíná.

Jak to prakticky probíhá v bance, když chcete začít investovat do fondu? Jsou mobilní investiční aplikace vhodné? A co podle nejnovějšího průzkumu odlišuje milionáře od nemilionářů?

Poslechněte si celý podcast v přehrávači v úvodu článku.

Ve vatě

Podcast Radovana Vávry a Markéty Bidrmanové. Poslechněte si konkrétní rady známého investora na téma investic, inflace, úvěrů a hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.

Nový díl každý čtvrtek na Seznam Zprávách. Poslouchejte Podcasty.czApple Podcasts, na Spotify a ve všech dalších podcastových aplikacích.

V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství.

O čem byste chtěli poslouchat příště? Co máme zlepšit? A co naopak určitě neměnit? Vaše připomínky, tipy i výtky uvítáme na adrese audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované