Hlavní obsah

Z nemocnice byl propuštěn horník zraněný při výbuchu v dole ČSM

15. 1. 2019

První hodiny po neštěstí u dolu ČSM (natočeno 20. prosince 2018). (Video: Adam Beránek, Seznam.cz)

Po prosincové tragédii, při níž přišlo o život 13 lidí, zůstává v ostravské fakultní nemocnici už jen jeden zraněný.

Článek

Lékaři z Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie ostravské fakultní nemocnice propustili do domácí péče jednoho ze dvou mužů, kteří byli zraněni při prosincovém výbuchu v dole ČSM na Karvinsku.

Výbuch metanu v podzemí dolu nepřežilo loni 20. prosince celkem 13 lidí, deset dalších utrpělo těžké zranění.

Podle zprávy, kterou nemocnice zveřejnila, lékaři propustili pacienta, který utrpěl zranění a popáleniny na 10 procentech těla, minulou středu. Hospitalizován byl 13 dní.

„Pacienta jsme propustili v celkově velmi uspokojivém stavu a jak je v těchto případech obvyklé, za měsíc přijede k nám na kliniku na kontrolu,” uvedl primář oddělení rekonstrukční chirurgie z kliniky popálenin Vladimír Petráš.

Poslední ze zraněných horníků zůstává stále hospitalizován. Jeho rodina si však podle nemocnice nepřeje zveřejňovat jakékoliv informace o jeho aktuálním zdravotním stavu.

Na podporu rodin postižených neštěstím zřídila Nadace OKD finanční sbírku, kde se do minulého týdne vybralo 1,7 milionu korun. Pro sirotky po zemřelých hornících je určena také právě končící sbírka, kterou organizuje spolek Svatá Barbora. Na konci roku v ní bylo okolo čtyř milionů korun.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Schillerová s Plagou našli pro školství miliardu navíc

  Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových učitelů. O 30 milionů korun více by mělo jít na dotační program ministerstva na školní obědy zdarma pro děti z chudých rodin. Celkově by ministerstvo školství mělo v roce 2020 hospodařit s 213 miliardami korun, což je o zhruba 17 miliard korun více než letos. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se na tom dnes dohodl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

 • Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu

  Úředníci a také politici způsobili státu v posledních pěti letech škodu 944 milionů, vyplývá to z analýzy organizace Kverulant, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes. Tyto peníze byly vyplaceny na odškodněních, pokutách nebo náhradách. Nejvíc za chyby úředníků zaplatilo Ministerstvo zemědělství, a to téměř 250 milionů korun. Postihy pro úředníky jsou zatím minimální. Státu se podařilo vymoci jen zlomek, 14 milionů korun.

 • Zadržovaný íránský tanker vyplul od britského území

  Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na dnešek britské území na jihu Pyrenejského poloostrova. Informaci potvrdil íránský velvyslanec v Británii Hamíd Bajídínedžád na Instagramu. Tanker Adrian Darya-1 (bývalý Grace 1) s íránskou ropou byl zadržován více než šest týdnů.

  Plavidlo zadržel Gibraltar začátkem července kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. O propuštění tankeru ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud. Íránský velvyslanec v Británii v neděli oznámil, že tanker ještě večer vyrazí na cestu. Kauza kolem zadrženého tankeru způsobila diplomatickou roztržku mezi Íránem a Británií.