Hlavní obsah

Soud řeší kauzu ovlivnění dvousetmilionové zakázky v Lánské oboře

Foto: Profimedia.cz

Obžalovaný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák.

Reklama

22. 10. 2020 10:17
aktualizováno • 22. 10. 2020 16:01

Kladenský soud dnes začal projednávat kauzu údajného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Šéfovi lesní správy, který je jedním z obžalovaných, hrozí až několik let ve vězení.

Článek

Mezi obžalovanými před soudem stanul šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který podle přednesené obžaloby umožnil dalšímu obžalovanému, manažerovi firmy Energie – stavební a báňská Liborovi Tkadlecovi, výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky. Třetí a poslední z obžalovaných je přímo společnost Energie – stavební a báňská. Balák dnes řekl, že se ničeho nezákonného nedopustil.

„Věřím, že se u soudu prokáže moje nevina,“ uvedl šéf lesní správy.

Zakázka se týkala zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava, a to druhé etapy. Součástí byla i rekultivace. Hodnota zakázky přesáhla 200 milionů korun, ucházelo se o ni pět společností.

Podle trestního zákoníku by v případě prokázání viny a odsouzení za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky obžalovaným mohl hrozit až několikaletý trest.

Podle obžaloby Balák mimo jiné umožnil Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční. Balákův právní zástupce to odmítl, Tkadlec byl podle něj na místě, protože na něm společnost Energie zajišťovala první etapu prací.

Tkadlec při výslechu uvedl, že se projektanti obraceli na něj a ne obráceně. Připustil, že poskytl náměty, ale ne pokyny. V projektu podle něj nebylo nic, co by mohla zajistit výhradně pouze společnost Energie - stavební a báňská.

Do přípravy výběrového řízení Balák podle své dnešní výpovědi nezasahoval. Před soudem vypovídal více než půl hodiny. Poté požádal, aby se dalšího soudního projednávání nemusel účastnit, což mu soudce Petr Sedlařík povolil.

Vypovídal i předseda správní rady Energie - stavební báňská Zdeněk Osner. „S obžalobou nesouhlasíme,“ řekl. Uvedl, že společnosti žádná výhoda nevznikla, a to ani časová, a podle odborného posudku nebyla hodnota zakázky předražená.

Právní zástupci obžalovaných dnes u soudu zpochybňovali některé důkazy, například oprávněnost pořízení odposlechů, které posloužily jako jedny z důkazů. „Odposlechy se neprověřovaly konkrétní trestné činy, o kterých měli podezření, že se měly stát, ale v podstatě preventivně monitorovaly činnost Miloše Baláka a dalších obžalovaných, aby teprve prostřednictvím odposlechů zjistili protiprávní jednání, kterého se údajně měli dopustit,“ dodal Balákův právní zástupce Lukáš Trojan. Vedle toho zástupce tvrdí, že o odposleších rozhodoval soud, kterému to nepřísluší.

Kromě výpovědi obžalovaných dnes u soudu zazněly i výpovědi z přípravného řízení. Hlavní líčení pokračuje v listopadu výpověďmi svědků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované