Hlavní obsah

Zachránit nemocnice před zavíráním oddělení mají sestry z Ukrajiny. Hradecký kraj je verbuje i po ukončení ministerského projektu

Ministerstvo pozastavilo program náboru zahraničních zdravotníků, Královéhradecký kraj je však nabírá svépomocí. Nyni zaučuje ukrajinské sestry, bez nich už se nemocnice neobejdou.

Reklama

25. 10. 2018 17:20

Nábor zahraničních zdravotníků doposud usnadňoval projekt Ukrajina, který zaštiťovalo Ministerstvo zdravotnictví. To ho však nedávno pozastavilo, byť personál v českých nemocnicích stále chybí. Krajské nemocnice v Královéhradeckém kraji se proto v náboru zahraničních zdravotnic rozhodly pokračovat svépomocí. V říjnu nastoupilo dalších deset sester z Ukrajiny na intenzivní kurz češtiny, aby mohly co nejdříve posílit stavy v krajem provozovaných špitálech.

Článek

Pěti nemocnicím, které provozuje Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, chybí do plného stavu 60 až 70 zdravotníků. Problém už pocítila například interna v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou, kde je kvůli nedostatku sester už delší dobu uzavřené celé jedno lůžkové patro.

„Situace není dobrá v žádném z krajů. Chybí nejen lékaři, ale i sestry. Snažíme se účastnit různých pracovních veletrhů a pomocí stipendií motivujeme čerstvé absolventy našich lékařských fakult. To ale nestačí, proto se poohlížíme i v zahraničí,“ říká Aleš Cabicar (TOP09), náměstek hejtmana zodpovědný za oblast zdravotnictví.

Po lékařích z Ukrajiny a fyzioterapeutech z Polska tak do regionu začátkem října přicestovaly zdravotní sestry. „Jde o deset zdravotních sester z Ukrajiny. Jsou to dámy jak s dlouholetou praxí, tak i čerstvé absolventky, které se rozhodly pracovat v Čechách a v některé z našich nemocnic. Holding jim zajistil ubytování, stravu a hlavně intenzivní tříměsíční kurz češtiny, aby se co nejdřív naučily komunikovat s pacienty,“ vysvětluje šéf Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Miroslav Procházka.

Nábor zahraničních zdravotníků původně usnadňoval projekt Ukrajina nabízený Ministerstvem zdravotnictví. Ten zjednodušoval papírování nutné pro příjezd a zaměstnání zahraničního personálu. Projekt však ministerstvo nedávno pozastavilo, holding se však na základě zkušeností se zahraničními pracovníky rozhodl v náboru pokračovat sám. „Pro nábor ukrajinských sester jsme se rozhodli po loňské zkušenosti, kterou máme s doktory z Ukrajiny. Jsou vstřícní a ke své práci přistupují s maximální zodpovědností,“ popisuje dosavadní působení zahraničních zdravotníků mluvčí holdingu Magdaléna Doležalová.

Všech deset zahraničních sester musí zvládnout intenzivní tříměsíční jazykový kurz a následně složit aprobační zkoušku na Ministerstvu zdravotnictví. Poté budou dle dohody umístěny do zdravotnických zařízení v Královéhradeckém kraji. „Nedostatečné odbornosti se neobáváme. Jejich znalosti a dovednosti se prověřují už v průběhu jazykových kurzů a při konzultacích s budoucím zaměstnavatelem,“ říká Procházka. Nastoupit do zaměstnání by podle Doležalové sestry měly začátkem příštího roku.

Průměrná mzda zdravotnického asistenta v České republice činí 21 655 korun hrubého, zdravotničtí záchranáři a zdravotní sestry mají průměrně o tři tisíce korun více. I to je jeden z důvodů, proč je zdravotníků v Česku takový nedostatek. „Je to prosté, zdravotníci pracují v náročných podmínkách a za chabou mzdu. Proto je jich málo. Jiná cesta, než se poohlížet v zahraničí, zatím není,“ konstatuje proděkanka Lékařské fakulty v Hradci Králové Hana Langrová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované