Hlavní obsah

Začíná covidová sezona hradů a zámků. Bez průvodců a s rozestupy v komnatách

Foto: Shutterstock.com

Hrad Křivoklát je jednou z památek, které se tento týden otevřou veřejnosti.

Reklama

4. 5. 2021 18:14

Turisté mohou navštívit vybrané hrady a zámky v krajích s příznivým epidemickým vývojem. Prohlídky jsou možné pouze bez průvodce, většina památek také zpřístupnila převážně venkovní prostory.

Článek

Vláda umožnila otevřít hradům a zámkům v některých krajích. Návštěvy památek jsou ale jiné, než na jaké jsou turisté zvyklí z minulosti. Kvůli protiepidemickým opatřením jsou zakázané skupinové prohlídky s průvodcem. Lidé si tak památky projdou sami po vyznačených trasách, které jsou většinou venkovní.

Kapacita hradů a zámků je omezená, návštěvníci navíc musí mít nasazenou roušku a dodržovat bezpečné rozestupy. Ceny vstupného zůstávají stejné jako v minulých letech.

Tento týden se otevření týká pouze Karlovarského, Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického, Středočeského a Plzeňského kraje společně s Prahou. Od příštího pondělí se otevřou hrady a zámky ve všech krajích s výjimkou Jihočeského, Zlínského a Vysočiny.

Otevřené státní památky

Hrady: Bezděz, Točník, Křivoklát, Trosky, Krakovec, Rabí a Velhartice

Zámky: Valeč a vybrané prostory zámků Nebílovy, Kozel, Konopiště a Mníšek pod Brdy

Od soboty Národní památkový ústav otevře hrady Žebrák a Švihov stejně jako Hamousův statek ve Zbečně a synagogu v Březnici.

Aktuální informace o otevřených památkách najdete zde.

Po dlouhých měsících bez návštěvníků je na hradě Bezděz opět rušno. Personál ještě v pondělí chystal lavičky, stojany s dezinfekcí a tabule upozorňující na dodržování hygienických pravidel. „Jsme rádi, že hrad začne zase žít, na návštěvníky jsme připravení,“ řekl kastelán Kamil Seidl.

Na Bezdězu na turisty čeká volná prohlídka hradu s tištěným průvodcem. Přístupná je hradní kaple a všechny paláce včetně templářského, který je nově zrekonstruovaný. Návštěvníkům nabídne archeologickou expozici spolu s modelem zříceniny. Vedení hradu ale uzavřelo Velkou věž, která se opravuje.

Na dodržování nařízení bude na Bezdězu dohlížet personál hradu, každý vnitřní prostor má určenou svoji maximální kapacitu. „V některých objektech je limit dvacet lidí, v těch větších jich může být až šedesát,“ přiblížil Seidl. Základní vstupné na hrad stojí 120 korun, pro dítě vyjde na polovinu. Studenti a senioři zaplatí 100 korun.

Národní památkový ústav, který spravuje většinu hradů a zámků v Česku, se o možnosti otevření památek dozvěděl po jednání vlády minulý týden. Nachystat vše na rychlé otevření však nebyl problém. „Vzhledem k tomu, že standardně začíná sezona vždy začátkem dubna, byli jsme připraveni na okamžité otevření všech objektů již od toho termínu,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová.

S tím souhlasí kastelán turisticky oblíbeného hradu Křivoklát Petr Slabý. „Na otevření jsme byli připravení celou dobu. Velice to vítáme a všichni se těšíme,“ řekl. Vedení jednoho z nejstarších středověkých hradů v Česku otevřelo pouze jeden prohlídkový okruh místo tradičních šesti.

Jde o volnou prohlídku bez průvodce, během které se návštěvníci dostanou na hradby a budou si moct prohlédnout expozici ve velké válcové věži. Pro dospělé stojí vstup 100 korun. Děti, senioři a studenti mají vstupné zlevněné.

Před pandemií si na Křivoklát našlo cestu až 110 tisíc turistů za sezonu, s příchodem koronaviru se to ale změnilo. „Loni jsme byli zhruba na polovičních číslech,“ uvedl Slabý. Teď může být na hradě v jeden čas okolo desítky turistů, tento počet budou regulovat pokladní u vstupu.

Stejně jako na Křivoklátě kontrolují počet návštěvníků zaměstnanci u pokladen i na ostatních otevřených hradech a zámcích. Nic jako rezervační systém zatím neexistuje. „V souvislosti se sníženou kapacitou památek může v určitých případech dojít k regulaci návštěvnosti při vstupu do objektů. Nepředpokládáme však, že by se tam konstantně vytvářely davy čekajících návštěvníků,“ sdělila Hartmanová.

Své brány otevřel také hrad Točník, kde přípravy na otevření vrcholily ještě v úterý ráno. „Není problém nachystat všechno tak, aby to odpovídalo nařízením vlády, ale museli jsme narychlo uklidit celý hrad,“ vysvětlil kastelán Petr Zemánek. Většina prohlídkového okruhu středočeského hradu je venkovní a podle nových nařízení se na Točník vejdou až dvě stovky lidí v jednu chvíli.

Na dodržování opatření je upozorní pokladník při prodeji lístků, na prohlídkové trase vedení hradu žádné kontroly nechystá. „Jde opravdu o to, aby si to lidé uvědomili sami, jinak je to v našich podmínkách neuhlídatelné,“ dodal Zemánek s odkazem na velikost hradu, který založil Karel IV.

Koronavirus omezil turistickou sezonu na hradech a zámcích už minulý rok, kdy Národní památkový ústav zaznamenal propad tržeb o 190 milionů korun. Kolem 160 milionů na pokrytí výpadku z příjmů mu poskytlo Ministerstvo kultury. Přesto se to podle Hartmanové neprojeví na cenách vstupného. „V tuto chvíli o změně neuvažujeme,“ řekla.

Vedle hradů a zámků vláda v krajích se zlepšujícím se vývojem povolila také provoz muzeí, galerií a výstavních prostor. I ty se od příštího týdne otevřou i v dalších krajích. Už dříve vláda povolila otevření zahrad a parků u památek.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované