Hlavní obsah

Začíná zlatá éra, z Británie se stane nejlepší místo na Zemi, Johnson poprvé promluvil k poslancům

Nový britský premiér Boris Johnson ve své funkci poprvé promluvil v dolní komoře britského parlamentu.

Reklama

25. 7. 2019 16:40

Nový britský premiér Boris Johnson poprvé promluvil v britské dolní komoře parlamentu. Poslance ujistil, že se vyjednávání o brexitu stanou nejvyšší prioritou vlády. Slíbil, že s jeho nástupem do funkce začíná nová zlatá éra. Ve čtvrtek dopoledne se Johnson také poprvé setkal s novým kabinetem. Ministrům zopakoval jasný úkol – dovést Británii k odchodu z Evropské unie k 31. říjnu.

Článek

Nový britský kabinet poprvé zasedl. Ve čtvrtek dopoledne se nově zvolený premiér Boris Johnson setkal s členy vlády, kterým zopakoval úkol dotáhnout brexit do zdárného konce.

„Jak všichni víte, máme před sebou významný úkol v klíčovém okamžiku v historii naší země. Nyní jsme všichni odhodláni opustit Evropskou unii k 31. říjnu nebo dokonce dříve. Žádné „kdyby“, žádné „ale“,“ řekl Johnson svému kabinetu.

Generální prokurátor Geoffrey Cox okomentoval první schůzku v Downing Street s tím, že šlo o „vynikající schůzku kabinetu“, což bylo pozitivní. Ministr dopravy Grant Shapps označil setkání za „velmi dobré a plné energie“. Šéf agendy v dolní komoře parlamentu Jacob Rees-Mogg pak také řekl, že jednání bylo „velmi zajímavé“.

Po schůzce vlády Boris Johnson také poprvé promluvil v dolní komoře britského parlamentu. Britským poslancům řekl, že se jeho vláda pustí do vyjednávání plná energie. Ujistil je také, že se tato jednání stanou pro nového šéfa úřadu vlády Michaela Govea „nejvyšší prioritou“. Johnson ve svém projevu před poslanci také ujistil občany EU, že budou mít „absolutní jistotu“ svého práva žít ve Velké Británii.

Johnson v projevu mimo jiné zmínil to, že chce Británii učinit nejlepším místem na Zemi. „A když říkám nejlepší místo na Zemi, jsem si vědom toho, že někteří mě mohou obviňovat z nadsázky. Ale je dobré si představit dráhu, na kterou bychom se mohli nyní pustit. Do roku 2050 bude více než možné, že Spojené království bude největší a nejbohatší ekonomikou v Evropě – v centru nové sítě obchodních dohod, které jsme razili cestu,“ řekl Johnson ve své řeči.

Dalším tématem Johnsona v parlamentu se stala tzv. irská pojistka. Podle premiéra by jen její úplné vyškrtnutí umožnilo ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Uvedl, že časový limit platnosti pojistky nestačí.

„Musí být jasně pochopeno, že cesta k (brexitové) dohodě vede skrze zrušení (irské) pojistky,“ prohlásil Johnson. Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako irská pojistka se stal hlavní překážkou pro ratifikaci „rozvodové“ dohody v britském parlamentu. Cílem mechanismu je zaručit zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, část britských politiků se ale obává, že výsledkem bude trvalé připoutání jejich země ke strukturám EU.

Johnson vyloučil, že by pro jeho vládu bylo přijatelné zmírnění pojistky dojednáním časového limitu její platnost. Evropská unie přitom tento ústupek v minulosti odmítla a dlouhodobě dává najevo, že bez opatření zabraňujícího obnově kontrol na irské hranici se brexitová dohoda nemůže obejít.

„Doufám, že (zbytek EU) přehodnotí svůj odmítavý postoj ke změnám v dohodě o vystoupení. Pokud tak neučiní, budeme samozřejmě muset odejít bez dohody,“ dodal Johnson. O brexitu je prý připraven s představiteli unie jednat „kdykoli a kdekoli“.

Politická čistka

Jak situaci v Británii komentují světová média, Boris Johnson na ministerské posty dosadil „své lidi“ – tedy krajní zastánce brexitu. Celkem ze svých postů rezignovalo nebo bylo vyměněno 17 ministrů a členů širšího kabinetu. Například server Politico na svých stránkách píše o „revoluci Borise Johnsona v prvním dni“. Všímá si zejména výměn na ministerských postech, které nazývá „nemilosrdnou čistkou“.

O funkci přišly hlavní osobnosti z předchozí éry vlády Theresy Mayové. V úřadu skončil například ministr zahraničí Jeremy Hunt. Ten byl Johnsonovým sokem v souboji o vedení Konzervativní strany, a tedy i o premiérské křeslo. Nahradil ho exministr pro brexit Dominic Raab.

Prvním nově jmenovaným ministrem se stal Sajid Javid, který povede ministerstvo financí. Dosud Javid šéfoval vnitru. Ministrem pro brexit zůstává Stephen Barclay. Nový post získal také jeden z největších kritiků bývalé premiérky Mayové, Jacob Rees-Mogg.

Ve vládě zasedne také mladší bratr premiéra Johnsona. Jo Johnson loni po nesouhlasu s politikou Mayové odstoupil z funkce náměstka ministerstva dopravy. Nově se stane náměstkem hned na dvou ministerstvech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované