Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel citlivé informace k útokům na jemenské Húthie v chatové skupině v aplikaci Signal, jejímiž členy byla jeho manželka, bratr či osobní právník. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s případem o tom v pondělí informovala agentura Reuters a další média.
Stanice NPR s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele, který není oprávněn hovořit veřejně, na svém webu napsala, že Bílý dům již zahájil proces hledání nového ministra obrany.
Zjištění existence druhého chatu na Signalu vyvolává další pochybnosti o tom, jak Hegseth nakládal s velmi citlivými daty na platformě, která nemá certifikaci pro sdílení utajovaných informací. Přichází přitom pro ministra v obzvláště citlivé chvíli, minulý týden totiž byli po interním vyšetřování úniku informací z Pentagonu odvoláni vysoce postavení činitelé.
Hegseth ve druhém chatu sdílel podobné informace, o kterých v březnu informoval časopis The Atlantic. Jeho šéfredaktor Jeffrey Goldberg byl omylem zařazen do chatové skupiny na Signalu spolu s dalšími vrcholnými představiteli administrativy Donalda Trumpa. Získal tak přístup k americkým plánům útoku v Jemenu.
Osoba obeznámená se záležitostí, která hovořila pod podmínkou anonymity, agentuře Reuters sdělila, že ve druhém chatu bylo asi deset lidí. Vytvořen byl v době, kdy Kongres Hegsetha potvrzoval do funkce, a jeho cílem bylo probírat v něm administrativní záležitosti, nikoliv podrobné vojenské plánování. Hegseth tam nicméně později sdílel harmonogram leteckých úderů v Jemenu.
Hegsethova manželka Jennifer, bývalá producentka v televizi Fox News, se podle snímků, které zveřejnil Pentagon, účastnila citlivých setkání se zahraničními vojenskými protějšky.
Během březnového jednání Hegsetha s britským ministrem obrany v Pentagonu bylo vidět, že sedí za svým manželem v zasedací místnosti. Zaměstnankyní ministerstva obrany podle agentury DPA není. Hegsethův bratr je styčným důstojníkem amerického ministerstva vnitra v Pentagonu.
Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v pondělí podle Reuters uvedla, že Hegseth na chatu nesdílel žádné utajované skutečnosti a že prezident Trump za ním nadále stojí. Zprávu stanice NPR o hledání nového ministra označila na síti X za „totální fake news“ a zopakovala, že prezident Trump za Hegsethem nadále pevně stojí.
Nejnovější odhalení přicházejí několik dní poté, co byl jeden z Hegsethových nejbližších poradců Dan Caldwell vyveden z Pentagonu, neboť byl označen jako původce úniků informací z ministerstva obrany. Po Caldwellově odchodu byli v pátek ze stejných důvodů propuštěni také Darin Selnick, který se nedávno stal Hegsethovým náměstkem, a Colin Carroll, šéf kanceláře náměstka ministra obrany Stevea Feinberga.