Článek
Konvoj s českými občany je už na cestě. „Konvoj odjel v sedm hodin ráno (6:00 SELČ) z Tel Avivu a předpokládá se, že někdy pozdě večer, pokud všechno půjde dobře, by evakuační speciál měl doletět do Prahy,“ uvedla velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. Zemi, kam konvoj z Izraele míří, odmítla jmenovat z bezpečnostních důvodů. Vládní letoun s kapacitou asi 80 míst by měl být podle Kuchyňové Šmigolové „v zásadě zaplněn“.
Česko posílá repatriační let pro české občany v Izraeli, kteří se přihlásili velvyslanectví v Tel Avivu. Několik Čechů má odcestovat z jordánského Ammánu do Bratislavy slovenským repatriačním letem. Kvůli nynějšímu konfliktu mezi Izraelem a Íránem je uzavřen izraelský vzdušný prostor a dopravci už od pátku ruší spoje mezi židovským státem a Prahou.
Česká diplomacie varovala před cestami do Izraele, vydala i varování před návštěvou Libanonu a Jordánska a vyzvala české občany, aby opustili Írán. V cestovatelském systému Drozd bylo o víkendu zaregistrovaných 144 Čechů v Izraeli, 50 v Jordánsku, 55 v Libanonu a dva v Íránu. V Izraeli eviduje česká diplomacie stovky lidí s českým občanstvím, kteří tam žijí dlouhodobě.
Nový konflikt mezi Izraelem a Íránem začal v noci na pátek izraelskými údery na íránské vojenské objekty a jaderná zařízení. Izrael to odůvodnil snahou zastavit Írán ve výrobě jaderné zbraně. Teherán však popírá, že na vývoji takových zbraní pracuje. Od pátku pak také Írán útočí na Izrael raketami a drony. Jen v noci na pondělí si íránské údery vyžádaly v Izraeli osm životů.
Podle velvyslankyně je možné, že evakuačních letů bude více, v tom prvním budou především ženy a děti. O cestu konvojem organizovaným velvyslanectvím projevily zájem hlavně rodiny, ale také starší lidé. Část českých občanů nicméně odjíždí z Izraele po vlastní ose.
„Upozorňujeme naše občany, kteří mají zájem odjet, že stále je možné se z Izraele dostat pozemní cestou přes Jordánsko nebo přes Egypt,“ řekla Kuchyňová Šmigolová s tím, že veřejná doprava v Izraeli nadále funguje, byť v omezeném rozsahu.
K momentální situaci v zemi velvyslankyně uvedla, že „napětí zde existuje, ale snažíme se všichni poslouchat pokyny civilní obrany“. Všichni zaměstnanci velvyslanectví mají podle ní v domech protiletecké kryty a kryt je také na samotné ambasádě. „Všichni ti mrtví dosud zemřeli, když nebyli v krytech,“ upozornila diplomatka.
„Předpokládáme, že budeme muset tuhle situaci ještě nějakou chvíli vydržet. Izraelské úřady říkají, že se dá očekávat až třeba několik týdnů,“ řekla velvyslankyně. „Ale také se předpokládá, že intenzita těch útoků ze strany Íránu by se měla postupně snižovat, protože Izrael se intenzivně snaží ničit jak zásoby balistických raket, tak jejich nosiče v Íránu,“ dodala s tím, že toto hodnocení izraelských úřadů považuje za věrohodné.
Domnívá se také, že je důležité i pro Českou republiku a pro Evropu, aby se Íránu nepodařilo získat jadernou bombu, přičemž to samé si podle ní myslí i převážená většina Izraelců.
„Je zásadní pro izraelskou bezpečnost, aby Írán nezískal jadernou bombu, takže jsou připraveni vydržet i tuto těžkou situaci několik týdnů, pokud bude dosaženo tohoto cíle,“ dodala.
Česká diplomacie varovala před cestami do Izraele, vydala i varování před návštěvou Libanonu a Jordánska a vyzvala české občany, aby opustili Írán.