Hlavní obsah

Co se střelbami ve školách? Více zbraní a pobyt v blázinci, zní na srazu NRA

Foto: Joseph Sohm, Shutterstock.com

Na sjezdu Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA) pohovořil i exprezident Donald Trump.

Reklama

28. 5. 2022 12:30

Členové lobbistické Národní asociace držitelů střelných zbraní diskutují v Texasu. Na konferenci, které se účastní i Donald Trump, apelují na mírné regulace i více zbraní. Děje se tak pár stovek kilometrů od místa úterní tragédie.

Článek

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval po nedávné střelbě na základní škole v Texasu, kde ozbrojený muž zabil 19 dětí a dvě učitelky, k ukončení školních zón beze zbraní. Pro zpřísňování kontroly zbraní v reakci na tragédii není. Podle něj by Američané měli mít možnost se chránit před „zlem“.

Exprezident tak řekl na aktuálně probíhající víkendové konferenci vlivné lobbistické skupiny Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA). Ta dlouhodobě bojuje proti jakýmkoli regulačním snahám v souvislosti se zbraněmi mezi Američany.

Trump také apeluje na snazší zadržování psychicky nemocných lidi. „Je jasné, že musíme snáze zavírat násilníky a duševně vyšinuté do ústavů pro duševně choré,“ řekl. V reakci na incident v Uvalde řekl, že by každá škola měla mít jedno vstupní místo, silné oplocení a detektory kovů.

Dodal, že v každé škole by měl být vždy policista nebo ozbrojená stráž. „Toto není otázka peněz. Je to otázka vůle. Pokud mají Spojené státy 40 miliard dolarů (920 miliard Kč), které mohou poslat Ukrajině, můžeme to udělat,“ řekl bývalý prezident s odkazem na finanční a vojenskou podporu Washingtonu Ukrajině po ruské únorové invazi.

Trump také vyzval k odstranění školních zón beze zbraní a dodal, že tyto zóny neponechávají obětem žádnou možnost se bránit v případě útoku ozbrojené osoby. V USA platí od roku 1990 zákon o školních zónách beze zbraní (GFSZ), vztahuje se na veřejné, soukromé a farní základní školy, na střední školy a na nesoukromý majetek do 1000 stop (zhruba 300 metrů) od nich. Zakazuje jakékoli neoprávněné osobě vědomě držet nabitou nebo nezajištěnou střelnou zbraň na místě, o kterém jednotlivec ví nebo má důvod se domnívat, že jde o školní zónu.

Na konferenci vystoupil i republikánský senátor za Texas Ted Cruz.Ten jako hlavní příčinu masových střeleb v USA vidí především chybějící otce (v rodinách), snižující se návštěvnost kostelů, sociální sítě a hraní videoher.

Generální ředitel NRA Wayne LaPierre sice připustil vraždění ve školách, dodal nicméně, že držitelé zbraní „milují náš národ, naše děti, vnučky a vnuky… Proto budeme vždy ctít a chránit naše základní právo bránit sebe a naše komunity.“

„Teď není čas skončit.Teď by byl nejhorší čas skončit. Teď bychom je (počet zbraní) měli zdvojnásobit,“ cituje například slova republikánské guvernérky Jižní Dakoty Kristi Noemovou agentura Reuters.

Prostřednictvím nahraného vzkazu se vyjádřil i nepřítomný texaský guvernér Greg Abbott. Toho část veřejnosti kritizuje kvůli mírným pravidlům pro držení zbraní v Texasu. V neposlední řadě i za jeden z jeho výroků, kdy ohledně incidentu v Uvalde řekl, „že to, co se stalo, je strašné, ale mohlo to být horší“.

„Pamatujte, po celé zemi v knihách jsou stovky zákonů, které omezují vlastnictví nebo použití zbraní, zákony, které šílence neodradily od toho vykonat zlo na nevinných lidech,“ cituje jeho slova na konferenci americká CNN.

V reakci na setkání NRA se na stejném místě sešli i odpůrci zbraní s transparenty „NRA zabíjí děti“ nebo „Chraňte děti a ne zbraně“, uvádí britská BBC. K vidění byly i transparenty s fotografiemi obětí z Uvalde i protestující z řad dětí.

NRA je jedním z největších podporovatelů členů v Kongresu, většinou ale Republikánů. Právě ti se přiklánějí k širokému výkladu druhého dodatku americké ústavy, který se týká práva držet zbraně. S plány na zpřísnění pravidel držení zbraní naopak přicházejí v USA Demokraté, ale opakovaně narážejí na jejich odpor. Demokraté by rádi více prověřovali zákazníky při nákupech nebo zakázali prodej útočných pušek.

Setkání vlivné lobbistické skupiny NRA, která dlouhodobě bojuje proti jakýmkoli regulačním snahám a je největší organizací na podporu civilního držení zbraní v USA, probíhá v texaském Houstonu. Děje se tak asi 450 km od místa úterního řádění 18letého střelce Salvadora Ramose. Kvůli pandemii covidu-19 k setkání došlo po třech letech.

Reklama

Doporučované