Hlavní obsah

FBI přeřadila agenty z ikonické fotky. Na protestu po smrti Floyda poklekli

Foto: Profimedia.cz

Policisté FBI poklekli spolu s demonstranty na Pennsylvania Avenue 4. června 2020.

Agenti si klekli při protestech po smrti George Floyda, aby deeskalovali situaci s demonstranty. Nyní je FBI překládá na jiné pozice, přičemž mnozí zaměstnanci FBI považují tato přeřazení za degradaci. Zásady přitom neporušili.

Článek

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přeložil agenty, kteří byli vyfoceni, jak si klekli s demonstranty při protestu týkajícího se smrti George Floyda v roce 2020, píše americká CNN.

Přeřazení na méně žádané pozice se tak děje téměř pět let po samotné události, která vyvolala kontroverzi uvnitř úřadu. Představitelé FBI podle zdrojů CNN změnu pracovních rolí nevysvětlili. Mnozí zaměstnanci FBI považují tato přeřazení za degradaci.

FBI se k tomu pro CNN odmítla vyjádřit s odkazem na svou zásadu nekomentovat personální záležitosti. Agenti, kterých se situace týká, na žádosti o komentář také nereagovali.

Podle bývalého úředníka FBI potrestání agentů zapojených do incidentu vyvolává obavy, že úřad obchází svůj běžný disciplinární proces, který může trvat měsíce i více než rok, než se incidenty přezkoumají. „Představa, že by úřad šel po těchto lidech, je prostě nechutná,“ řekl bývalý úředník.

Po odvolání nejvyšších představitelů FBI ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že přezkoumává kroky více než 1500 agentů zapojených do případů, které jsou nyní pod novou Trumpovou vládou vnímány negativně – včetně vyšetřování Trumpa a jeho spojenců. Agenti FBI, kteří prohledávali Trumpův dům Mar-a-Lago nebo pracovali na případech z útoku na Kapitol v roce 2021, se podle současných i bývalých agentů obávají, že by mohli být potrestáni.

Klekli si, aby uklidnili situaci

Agenti hlídající federální budovy ve Washingtonu si před pěti lety klekli, protože se pokoušeli deeskalovat situaci s protestujícími lidmi. Agenti FBI nejsou obecně vycvičeni pro zvládání davu, a proto jejich nasazení proti demonstrantům vyvolalo obavy z možného smrtelného střetu, uvedli současní i bývalí představitelé úřadu. Proto se někteří agenti toho dne rozhodli, že si zkusí kleknout stejně jako vojáci Národní gardy, kteří tímto způsobem řešili tehdy jiný nedávný incident podobným způsobem. Zabralo to a protestující šli dál.

Poté, co se fotografie objevily, propukla uvnitř FBI silná reakce. Některé agenty, kteří byli na snímcích zachyceni v pokleku, jejich kolegové odsoudili a osobně napadli, sdělili CNN současní i bývalí agenti. Jiní se jich naopak zastali.

Nejvyšší představitelé FBI incident prověřili a rozhodli, že vzhledem ke kontextu nedošlo k porušení zásad, uvedli současní i bývalí úředníci. „Úřad tyto agenty požádal, aby se vydali na pěší hlídku, k čemuž nebyli nikdy vyškoleni. Byli požádáni, aby se stali policisty,“ řekl bývalý úředník FBI. „V žádném případě se politicky nevyjadřovali.“

Bezprostředně po Floydově smrti vypukly po celé zemi protesty proti rasismu a policejní tvrdosti. Prezident Donald Trump ve Washingtonu vyzval generálního prokurátora Billa Barra, aby zajistil kontrolu v ulicích. Barr nařídil FBI a dalším agenturám, aby na pomoc nasadily agenty. Vedení FBI se proti Barrovi ohradilo, ale nakonec ustoupilo.

Doporučované