Článek
Jaderné rozhovory mezi Íránem a Spojenými státy „nepovedou nikam“, pokud Washington bude trvat na tom, aby Teherán zcela zastavil obohacování uranu, uvedl podle íránských státních médií náměstek íránského ministra zahraniční Madžíd Tachrávánčí.
Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Blízký východ Steve Witkoff v neděli zopakoval postoj Washingtonu, že jakákoli nová dohoda mezi USA a Íránem musí zahrnovat íránský závazek neobohacovat uran. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně mírovým účelům a že uran za účelem výroby jaderné zbraně tudíž neobohacuje.
„Naše pozice ohledně obohacování je jasná a opakovaně jsme uvedli, že jde o národní úspěch, od kterého neustoupíme,“ řekl Tachrávánčí.
Írán v roce 2015 podepsal se Spojenými státy, Evropskou unií, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu, známou pod zkratkou JCPOA, která měla omezit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. USA od dohody za Trumpovy první vlády v roce 2018 odstoupily a sankce proti Íránu obnovily. Írán posléze přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že o jadernou zbraň neusiluje.
Trump nyní opakovaně hrozí Íránu použitím vojenské síly, pokud se nepodaří rychle dosáhnout nové dohody. Spojené státy požadují, aby islámská republika na základě dohody zastavila obohacování uranu a přestala tuto surovinu dovážet. Teherán naopak uvedl, že je ochoten jednat o určitém omezení svého jaderného programu, ale že ukončení obohacování uranu nebo odevzdání těchto zásob patří mezi „červené linie“ při jednáních.