Článek
Podle několika představitelů Spojených států a evropských zemí se Izrael zřejmě brzy chystá zaútočit na Írán. S informací přišel americký deník The New York Times. Kvůli obavám z rostoucího napětí v blízkovýchodním regionu se Spojené státy podle CNN rozhodly stáhnout část méně zásadního diplomatického personálu z Íránu, Kuvajtu a Bahrajnu. Velvyslanectví USA v Bahrajnu však ve čtvrtek tyto zprávy popřelo, píše agentura Reuters.
Americké ministerstvo obrany zároveň povolilo dobrovolný odjezd rodinným příslušníkům amerických vojáků v oblasti.
Izrael údajně připravuje útok v době, kdy administrativa amerického prezidenta Trumpa usiluje o uzavření dohody, která by Íránu znemožnila výrobu jaderné bomby. Podle stanice NBC News začal židovský stát o úderu na Írán uvažovat, protože chystaná dohoda USA s Íránem obsahuje ustanovení, která Izrael považuje za nepřijatelná.
I přestože prezident Spojených států Donald Trump v posledních dnech vyjádřil znepokojení nad požadavky íránské strany ve vyjednávání, jakýkoli vojenský útok na arabský stát nepodporuje. Stejné stanovisko podle NY Times sdělil Trump izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahovi při jejich pondělním telefonátu.
Od první mezinárodní dohody s Íránem Trump odstoupil v roce 2018 za svého prvního prezidentského mandátu. Nyní usiluje o novou, která by zajistila, že Írán nezíská jaderné zbraně. Po pěti kolech jednání však zůstává řada sporných bodů. Další kolo nepřímých rozhovorů se uskuteční v neděli v ománském Maskatu.
Ústředním bodem diskuzí mezi oběma státy je obohacování uranu na íránském území. Zatímco Spojené státy chtějí, aby se ho Írán zcela vzdal, Teherán tento požadavek považuje za nepřijatelný. Trump uvedl, že Íránu v tomto ohledu na konci května zaslal „rozumnou nabídku“.
Trump na otázky ohledně možného izraelského útoku na Írán odpovídal novinářům ve čtvrtek v Bílém domě. „Nechci říkat, že je to bezprostřední, ale vypadá to jako něco, co se klidně může stát,“ řekl. Zároveň prezident Spojených států hovořil o možnosti obrovského konfliktu v regionu. Vyjádřil však také přesvědčení, že dohoda o jaderném programu Teheránu není daleko.
K možnému izraelskému útoku na Írán se vyjádřili i představitelé arabského státu. Konkrétně se k hrozbě vyjádřil velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámi, který uvedl, že jakákoliv eskalace by vedla k „důraznější a ničivější“ odpovědi ze strany Íránu, než tomu bylo u předchozích ofenziv.
Salámího prohlášení následovalo poté, co Teherán oznámil, že ho „spřátelená země“ varovala před možným útokem na íránská jaderná zařízení ze strany Izraele.