Hlavní obsah

Musk zakládá politickou stranu. Mohl by uspět, domnívá se expert

Foto: Bílý dům/Flickr

Elon Musk ještě jako Trumpův spolupracovník v Bílém domě. Pak začal dávat najevo ostrý nesouhlas s rozpočtovým zákonem Big Beautiful Bill.

Spor mezi Trumpem a Muskem se opět vyhrotil. Tentokrát miliardář oznámil založení nové politické strany. „Peníze v americké politice hrají velkou roli, takže šance na úspěch tam je,“ říká pro Seznam Zprávy amerikanista Jan Beneš.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejbohatší člověk planety Elon Musk v sobotu oznámil založení politické strany s názvem America Party. Oznámil to na své síti X a odkázal se na průzkum mezi uživateli, kteří si vznik nové partaje přáli. „Dnes vzniká Strana Amerika, abychom vám vrátili svobodu,“ napsal.

Hlavním důvodem Muskova rozhodnutí je odpor vůči tzv. One Big Beautiful Bill (Jeden velký krásný zákon), zákonu o snížení daní a výdajů, který v pátek podepsal americký prezident Donald Trump, donedávna Muskův blízký spojenec. Musk zákon považuje za hrozbu pro národní finance.

Amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity dává nové straně šanci na úspěch, i když si zatím netroufá odhadovat, jak velký může být.

„Jelikož víme jenom to, že Musk deklaroval založení strany, která není ještě registrovaná u příslušných autorit a orgánů, tak vůbec nevíme, jaký bude její program a s čím přesně bude o voliče usilovat. Na druhou stranu peníze v americké politice hrají dost velkou roli, takže nějaká možná šance tam samozřejmě je,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

V USA samozřejmě existují různé menší strany, ale žádná z nich aspoň v posledních desítkách let neuspěla, jakou roli v tom mohou sehrát Muskovy peníze?

Je zde velmi obtížné vytvořit celonárodně fungující politickou stranu, která by mohla a byla zaregistrovaná a měla kandidáty v každém jednotlivém státě. To bylo například vidět u (současného ministra zdravotnictví) Roberta Kennedyho juniora, když kandidoval na prezidenta.

Chce to opravdu hodně peněz a lidí. A to je přesně to, v čem by Muskovy peníze teoreticky, pokud by toto byl realistický nápad nebo aktivita, kterou skutečně bude dál rozvíjet, mohly hrát velkou roli.

Jak by americký politický systém ovlivnilo, kdyby například Musk získal pár kongresmanů nebo senátorů? Připomeňme, že ti se ve Spojených státech volí většinově a demokraté a republikáni skutečně soutěží jen v menšině z nich, ve většině je o vítězi takřka rozhodnuto předem.

Na začátku by to bylo velmi zajímavé. Byl by to obrovský úspěch, kdyby se to nějakým kongresmanům povedlo. Mohlo by to začít vytvářet zajímavé koalice a přeliv v hlasování u zákonů, pokud by šlo o rozhodující číslo například ve Sněmovně reprezentantů nebo Senátu.

Dlouho jsme ale takovouhle situaci v americké politice neměli. Je také otázka, ke komu přesně by se ti noví kongresmani nebo senátoři připojili, jestli by se snažili nějakým způsobem blokovat fungování Kongresu. Demokraté mají teď v Senátu dvě přidružené osoby, nezávislé senátory.

Dokážete si představit, že by strana získala aspoň takovou popularitu, jako třeba prezidentská kandidatura Rosse Perota v 90. letech, podnikatele, který v roce 1992 v některých průzkumech dokonce vedl a nakonec získal ve volbách asi 19 procent hlasů?

Opět záleží na konkrétním programu. Pokud by si vybrali nosná témata, je možné, že v prezidentských volbách s hodně zajímavým kandidátem - což Elon Musk být nemůže (nenarodil se jako americký občan, což je ústavní podmínka pro to stát se prezidentem, pozn. red.) - by samozřejmě nějakou šanci měli.

Ve volbách v roce 2028 bude nějaké vakuum v Republikánské straně po tom, co Donald Trump asi nebude už znovu kandidovat a Demokratická strana momentálně dost bojuje o to, kdo přesně bude její další lídr.

Vidíte tento tah - oznámení strany - jako snahu o dlouhodobou politickou změnu, nebo jako snahu o mediální pozornost?

Spíš to druhé. Je to vysloveně symbol toho, že strategické přátelství mezi Elonem Muskem a Donaldem Trumpem se zjevně rozpadá.

Jakou roli jakou by v tom hrála Muskova platforma X?

Viděli jsme to minulý rok ve volbách, že vlastně propůjčil platformu X pro názory hnutí MAGA (oddaní příznivci prezidenta Trumpa) a myslím si, že jim docela významně a hlavně zadarmo pomohl. To jsou peníze, které by ta strana na to musela vynaložit sama. Pokud by měl vlastní sociální síť a nějaká další média, která by mohla podpořit a propagovat ideje jeho strany, samozřejmě by to byl významný příspěvek v kampani.

Jakou volební cílovou skupinu chce Musk oslovit?

Určitě technologické nadšence, libertariány, kterých je Silicon Valley plné, nespokojené republikány - ty fiskálně konzervativní a ne úplně spokojené s Donaldem Trumpem. Byla by to taková zajímavá koalice. Otázka je, jestli by byla dostatečně silná na to, aby opravdu mohla začít měnit ten dvoustranický systém.

Související témata:

Doporučované