Hlavní obsah

Navalného jsme přesunuli do vězení se zvýšenou ostrahou, tvrdí ruský činitel

Foto: Profimedia.cz

Alexej Navalnyj na slyšení u soudu v únoru 2021.

Reklama

14. 6. 2022 15:33
aktualizováno • 14. 6. 2022 21:32

Přesun Navalného do věznice s vyšší ostrahou údajně souvisí s tím, že k dnešnímu dni nabyl účinnosti vyšší trest za podvod.

Článek

Vězněný ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj byl převezen do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou, uvedl dnes podle agentury TASS člen komise pro dohled nad podmínkami ve věznicích. Spolupracovník opozičního vůdce dříve oznámil, že Navalného odvezli z káznice v Pokrovu na neznámé místo.

„Dorazil do IK-6, nachází se tam,“ řekl člen oblastní monitorovací komise (ONK) Sergej Jažan s odkazem na označení trestanecké kolonie u obce Melechovo ve Vladimirské oblasti. Zatímco původní Navalného vězení v Pokrovu leželo asi 120 kilometrů od Moskvy, vzdálenost IK-6 od ruské metropole je více než dvojnásobná.

Navalnyj byl v Rusku loni v únoru odsouzen na dva a půl roku odnětí svobody za porušení pravidel v rámci podmínečného propuštění. Ruská policie ho zatkla po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, kterou měl pravděpodobně na svědomí Kreml.

V březnu letošního roku byl Navalnyj odsouzen k dalším devíti letům za mřížemi pro údajný podvod a pohrdání soudem. Opoziční lídr tehdy uvedl, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice.

Podle TASS přesun Navalného do věznice s vyšší ostrahou souvisí s tím, že k dnešnímu dni nabyl účinnosti vyšší trest za podvod. Navalnyj, který kritizoval ruskou vojenskou kampaň na Ukrajině jako „hloupou“, zde bude mít omezené právo na návštěvy a korespondenci.

Navalnyj byl před několika týdny v novém trestním řízení obviněn z vytvoření extremistické organizace a podněcování k nenávisti vůči úřadům, za což mu hrozí dalších 15 let vězení.

Reklama

Související témata:

Doporučované