Hlavní obsah

Nehoda, pád. Soudní lékař vyšetřil úmrtí Ivany Trumpové

Foto: Profimedia.cz

Ivana Trumpová na snímku z roku 2018.

Reklama

16. 7. 2022 7:42

Ivana Trumpová podle hlavního soudního lékaře zemřela na následky neúmyslného pádu. Zprávu o její smrti ve čtvrtek přinesla americká média s odkazem na Trumpovu rodinu. Rodačce z Československa bylo 73 let.

Článek

Ivana Trumpová, první manželka Donalda Trumpa a matka jeho tří nejstarších dětí, zemřela na následky tupého zranění trupu, které utrpěla po náhodném pádu. V pátek tak uvedl hlavní soudní lékař v New Yorku. Ivaně Trumpové bylo 73 let.

Zprávu o smrti americké podnikatelky, rodačky z Československa, přinesl ve čtvrtek zpravodajský web ABC News s odkazem na Trumpovu rodinu. Podle policie byla Trumpová nalezena ve svém bytě na schodech, podezření na cizí zavinění policie vyloučila. Hlavní soudní lékař později potvrdil, že Ivana Trumpová zřejmě neúmyslně upadla.

Zemřela Ivana Trumpová

14. 7. 2022 22:27

Američtí zdravotníci u lidí starších 65 let považují pády za hlavní příčinu úmrtí souvisejících se zraněními. Asi 64 ze 100 000 starších lidí zemře v důsledku náhodných pádů, uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

Trumpová, za svobodna Zelníčková, se narodila 20. února 1949 ve Zlíně v rodině architekta. Když u ní rodiče zaznamenali pohybové vlohy, podporovali ji ve sportovní kariéře. Ve třech letech už stála na lyžích, ve dvanácti byla v reprezentaci. Studovala Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově. Tehdejší Československo jí ale brzy připadalo malé, tak aby mohla odejít na Západ, poprvé se vdala za lyžaře s rakouským pasem Alfreda Winklmayra.

Foto: Profimedia.cz

Mary Trumpová, Donald Trump a Ivana Trumpová v newyorském hotelu Plaza 1. listopadu 1992.

V Kanadě pracovala jako modelka, po příchodu do New Yorku se seznámila s Trumpem, kterého si v roce 1977 vzala. Měla s ním tři děti: Donalda mladšího, Ivanku a Erika. Manželé spolu podnikali, stavěli hotely a kasina. Sňatek ukončil bouřlivý rozvod v roce 1992 po Trumpově románku s bývalou miss státu Georgia Marlou Maplesovou.

V posledních letech nicméně měla Ivana Trumpová s Donaldem Trumpem přátelské vztahy a v roce 2016 nadšeně podporovala jeho kandidaturu na prezidenta Spojených států. Poté, co Trump nedokázal unést prohru s Joem Bidenem, řekla, že si přeje, „aby tohle už brzy skončilo“. Byla také proti Trumpově podbízení podporovatelů, aby „bojovali jako o život“. Krátce poté stovky z nich napadly Kapitol.

Do Česka se Trumpová ráda vracela, byla například členkou poroty na finále České Miss, objevila se na Plesu v opeře či na mistrovství světa v lyžování v Liberci. V roce 2017 převzala v Praze cenu Ambasador České republiky, kterou uděluje Společnost CZECH TOP 100, při té příležitosti se také na Hradě sešla s prezidentem Milošem Zemanem. V roce 1990 doprovodil Trumpovou na cestě do tehdejšího Československa i Trump, účastnili se tehdy pohřbu jejího otce.

Reklama

Související témata:

Doporučované