Hlavní obsah

Před nacisty ji sklep v Mariupolu zachránil, před ruským řáděním už ne

Foto: Shutterstock.com

Ruským bombardováním zdevastovaný Mariupol.

Reklama

20. 4. 2022 21:10

V dětství jí sklep v Mariupolu zachránil život, když se v něm ukrývala před Němci. Také před ruským útokem na její rodné město se ukryla v podzemí, tentokrát ji však kruté podmínky v ukrytu stály život.

Článek

V Rusy obleženém ukrajinském Mariupolu zemřela 91letá žena, členka tamní židovské komunity, která v dětství přežila holokaust. Na svých internetových stránkách o tom informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Vanda Objedková v poslední etapě života strádala zimou a nedostatkem vody.

„Když jí bylo deset let, Vanda přežila Němce díky tomu, že se schovávala ve sklepě v Mariupolu. O 81 let později zemřela ve sklepě v tom samém městě coby oběť odporné války, když se skrývala před Rusy,“ uvedlo na Twitteru muzeum v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi.

Objedková zemřela 4. dubna. Její dcera Larisa s manželem ji pohřbili v jednom z parků nedaleko Azovského moře.

Objedková se narodila v Mariupolu v prosinci 1930. Když v roce 1941 město obsadili nacisté a pozatýkali tamní židovské obyvatelstvo, včetně Vandiny matky, dívka se ukryla ve sklepě. Nacisté dívku později zadrželi, ale přátelům její rodiny se je podařilo přesvědčit, že je řeckého původu. Jejímu otci, který židovského původu nebyl, se podařilo pro Vandu najít místo v nemocnici, kde zůstala až do osvobození Mariupolu v roce 1943, píše portál chabad.org.

V říjnu 1941 nacisté zavraždili 9000 až 16 000 Židů a jejich těla zakopali v příkopech za Mariupolem. Byla mezi nimi i Vandina matka a další příbuzní.

V březnu zemřel při ostřelování Charkova, druhého největšího města na Ukrajině, 96letý Borys Romančenko, který za druhé světové války přežil věznění v několika koncentračních táborech. Ruská bomba zasáhla jeho byt.

Reklama

Doporučované