Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Veřejnou debatu v Británii ovládla v posledních týdnech otázka práv trans lidí.
Tamní nejvyšší soud v polovině dubna rozhodl, že pojmem „žena“ v zákoně o rovnosti z roku 2010 se rozumí biologická žena. Ačkoliv britská vláda tvrdí, že verdikt vnáší do věci jasno, trans lidé tvrdí opak.
Bývalá britská soudkyně Victoria McCloudová, která je jedinou otevřenou trans soudkyní v zemi, vzkázala, že rozsudek ji uvrhl do právně „nesmyslné“ situace. Je v podstatě oběma pohlavními najednou. Britskou vládu chce žalovat u Evropského soudu pro lidská práva.
„Jde o to, že pro účely zákona o rovnosti se muži a ženami rozumí biologičtí muži a ženy. Co se ale týče například cestovního pasu, trans žena může být nadále považována za ženu,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Zprávy profesor práv z Oxfordské univerzity Jonathan Herring.
Upozorňuje také na další body, které podle něj příliš nedávají smysl. „Bude to například znamenat, že trans muž by měl používat dámskou toaletu. Pokud bylo cílem účastníků kampaně vytvořit bezpečný prostor pro ženy, nezdá se, že by trans muž vstupující do tohoto prostoru s tím byl v souladu,“ myslí si Herring.
Jaké budou skutečné dopady verdiktu v otázce, jak právně definovat ženu?
Rozlišuji dvě věci. Za prvé, co znamená samotné rozhodnutí, a za druhé, co v důsledku tohoto rozhodnutí řekla vláda a další veřejné orgány.
Pokud se podíváte na samotné rozhodnutí, jde pouze o definici muže a ženy v zákoně o rovnosti. Není to rozhodnutí o tom, co tyto pojmy znamenají v jiných souvislostech. Zákon o rovnosti je to, co můžete použít k podání žaloby proti diskriminaci. Dopad tohoto rozhodnutí je takový, že trans žena nemůže tvrdit, že je diskriminována coby žena. V případném tvrzení o diskriminaci by byla považována za biologického muže.
Podrobněji o verdiktu
- Nejvyšší soud dal verdiktem o správném výkladu zákona z roku 2010, který platí napříč Velkou Británií, za pravdu organizaci For Women Scotland, na jejímž financování se podílí i J. K. Rowlingová.
- Rozhodnutí bylo vyústěním vleklé právní bitvy se skotskou vládou. Ta bojovala za to, aby transgender osoby, které jsou držiteli certifikátu o uznání pohlaví, měly nárok na ochranu na základě pohlaví. For Women Scotland namítala, že by se měla týkat pouze těch, kdo se jako ženy narodily.
- Právní spor odstartoval v roce 2018, kdy skotským parlamentem prošel zákon, který měl zajistit genderovou vyváženost ve správních radách veřejného sektoru. Součástí kvót byly i transgender osoby.
- Britská média dopředu avizovala, že verdikt bude mít dopad na využívání prostorů a služeb určených výlučně ženám, platové podmínky, mateřskou politiku i sportovní odvětví.
Zřejmě nejdůležitějším dopadem je, že podle zákona o rovnosti je přípustné vytvářet prostory pro jedno pohlaví, tedy například šatny, které jsou k dispozici pouze ženám. Nebo seznamy uchazečů o určité ocenění či pracovní místo, které jsou určeny pouze ženám, obsazovat pouze biologickými ženami.
Znamená to, že trans ženy, které by byly vyloučeny z užšího výběru nebo toalet, si nemohou stěžovat, že jsou diskriminovány na základě toho, že jsou ženami.
Britský nejvyšší soud i vláda tvrdí, že rozhodnutí vnáší větší jasno do celé záležitosti. Trans lidé a mnozí další ovšem namítají, že dělá přesný opak. Jak na to nahlížíte vy?
Jde o to, že pro účely zákona o rovnosti se muži a ženami rozumí biologičtí muži a ženy. Co se ale týče například cestovního pasu, trans žena může být nadále považována za ženu. Z hlediska trestního práva může být například trans muž stále mužem, když se dopustí znásilnění. Je to tedy tak, že někdo může být pro některé účely mužem a pro jiné ženou. To je jeden ze zdrojů nejasností.
Ty další vychází z toho, co znamená biologické pohlaví. Nejvyšší soud zřejmě předpokládá, že víme, co to obnáší. Ale ve skutečnosti, když si promluvíte s vědci, zjistíte, že existují různé druhy chápání toho, co přesně biologické pohlaví znamená. Zákoník se například nezabývá postavením intersexuálních osob.
Zmínil jste, že rozhodnutí má dopad na fungování prostorů určených výlučně jednomu pohlaví. Jak to bude vypadat v praxi?
Rozhodnutí říká, že zaměstnavatelé nebo orgány veřejné správy mohou vytvořit prostor, například toalety, pro jedno pohlaví a říci, že jej smí používat pouze biologické ženy, nikoliv trans ženy. Ty přitom nemají možnost proti tomu podat stížnost.
Jonathan Herring
Britský profesor práv působící na Oxfordské univerzitě.
Podle svých slov se ve své práci zaměřuje nejčastěji na to, jak „právo interaguje s věcmi, které jsou v životě důležité: ne s penězi, se společnostmi a pojištěním, ale láskou, přátelstvím a intimitou“.
Během své kariéry vydal řadu publikací věnujících se rodinnému, lékařskému i trestnímu právu.

Jonathan Herring během dřívějšího rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Z rozhodnutí sice nevyplývá, že tak musí učinit. Vláda nicméně oznámila, že podle jejího názoru by zaměstnavatelé měli trans osoby z těchto prostorů vyloučit. A zdá se, že poměrně dost veřejných orgánů má za to, že by to tak měly dělat.
Jak se rozhodnutí nejvyššího soudu projeví ve sportu - jednom z odvětví, o kterém se v souvislosti s genderem často vášnivě debatuje?
Rozhodnutí opět umožní sportovním organizacím, aby uváděly, že kategorie založené na pohlaví jsou dané biologickým pohlavím. Nebude to ale vyžadovat. Ve skutečnosti se však opět zdá, že většina sportovních subjektů si rozhodnutí vykládá tak, že musí pohlaví chápat právě takto.
Omezuje podle vás verdikt práva trans osob v Británii?
Myslím, že minimálně způsob, jakým to vykládá vláda a řada dalších veřejných organizací, rozhodně ano. Jde zejména o výroky vlády o tom, že trans lidé by měli používat toalety v souladu se svým biologickým pohlavím. Na každodenní život trans lidí to bude mít obrovský dopad.
Zdá se mi to navíc velmi zvláštní, protože to bude znamenat například, že trans muž by měl používat dámskou toaletu. Pokud bylo cílem účastníků kampaně vytvořit bezpečný prostor pro ženy, nezdá se, že by trans muž vstupující do tohoto prostoru s tím byl v souladu.
Jak reagují trans lidé? Jaká mezi nimi nyní panuje atmosféra?
Mezi trans lidmi, se kterými jsem mluvil, panuje naprostá hrůza. Jsou vyděšení, mají pocit, že se je vláda snaží skrýt, zbavit se jich. Že neuznává jejich existenci a právo mít možnost žít v naší společnosti, používat toalety, volně se pohybovat. Myslím, že rozhodnutí vychází ze stereotypů, že trans lidé jsou nebezpeční nebo nejsou legitimní.
Kdo jsou trans lidé
Transgender (zkráceně trans) je taková osoba, jejíž skutečný gender se neztotožňuje s tím, který jí byl určen po narození.
Někdy se objevuje i termín „transsexuál“, od kterého se ovšem upouští, jelikož odkazuje na změnu pohlaví nebo na sexuální orientaci, s níž transgender identita nemá nic společného.
Je možné se setkat i s termínem trans*, který zahrnuje kromě trans lidí i nebinární osoby. Ty nezapadají do žádné z kategorií muž či žena. Patří sem například lidé s takzvanou fluidní genderovou identitou, která se v průběhu života mění, lidé s více gendery najednou nebo jedinci, kteří žádný gender nemají.
Informace vycházejí z webových stránek organizace Trans*parent.
Jedna trans osoba, se kterou jsem mluvil, uvažovala o tom, že se odstěhuje do jiné země, která je k trans lidem přátelštější. Je zde hodně strachu a tísně.
Řekl byste, že se debata o genderových otázkách stala v posledních letech ve Spojeném království nepřátelštější vůči trans lidem v důsledku kulturních válek?
Ano. A to je právě pozoruhodné. V naší společnosti máme trans lidi už desítky let a byli naprosto přijímáni a vítáni. Nebyly s tím žádné problémy. Teprve v posledních pěti nebo šesti letech s těmito kulturními válkami si lidé najednou vytvořili fobii z trans lidí. Předkládají negativní příběhy o trans lidech, vytvářejí strach. Přitom to všechno dlouhou dobu fungovalo naprosto bez problému.
Jak rozhodnutí ovlivní další debaty o genderu v Británii?
Osobně si myslím, že to způsobilo značné zmatky. Nejvyšší soud řekl, že trans lidé si stále mohou stěžovat, že jsou diskriminováni na základě toho, že jsou trans. Ale zdaleka není jasné, kdy bude možné tento argument uplatnit.
Jak jsem již řekl, diskutuje se také o tom, co rozumíme pod pojmem biologické pohlaví. Zdá se, že mnoho účastníků kampaně klade důraz na genitálie lidí a jejich schopnost produkovat vajíčka a spermie. To mi připadá velmi znepokojivé.
Pokud je žena definována tím, že má vagínu a schopnost produkovat vajíčka, nezdá se mi to pro feministickou věc příliš užitečné. Navíc to nepočítá s tím, že zásadní součástí lidské biologie je náš mozek, že je součástí našeho těla a toho, jak chápeme sami sebe. Myslím, že je před námi rozsáhlá debata o tom, jak budeme chápat biologické pohlaví za použití různých dostupných teorií.