Článek
Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
„To, že ruská armáda nasazuje slzotvorné plyny a chlorpikrin, se stalo běžnou praxí a je silně rozšířené,“ uvedly zpravodajské služby. Připomínají, že o tom, že ruská armáda využívá slzotvorné látky, se vědělo, ale nově potvrzují, že je to i chlorpikrin. Ve vysokých koncentracích v uzavřeném prostoru může mít tato látka využívaná jako zbraň za první světové války smrtící účinky.
„Představuje to ještě závažnější porušení úmluvy o chemických zbraních, která zakazuje používání této látky za jakýchkoliv okolností,“ uvádějí němečtí a nizozemští zpravodajci. Podle šéfa MIVD Petera Reesinka Rusko zesiluje nasazení používání chemických zbraní. „Hrozba vyplývající z ruského programu pro chemické zbraně postupně roste,“ uvedl Reesink.
Německé a nizozemské tajné služby také dospěly k závěru, že ruské vojenské vedení a vojska radiologické, chemické a biologické ochrany používání chemických zbraní v invazi proti Ukrajině podporují a aktivně se na něm podílejí. Rusko silně investuje do svého programu chemických zbraní, rozšiřuje výzkum v této oblasti a nabírá pro něho nové vědce.
Podle ukrajinského ministerstva obrany Rusko od začátku invaze v únoru 2022 podniklo více než 9000 útoků s nasazením chemických zbraní. Do přímé spojitosti s použitím chemických látek Kyjev dává nejméně tři úmrtí. Chemické zbraně přispívají k ukrajinským ztrátám i nepřímo: Při jejich nasazení musí vojáci opustit úkryt, což Rusům umožňuje zabíjet je konvenčními zbraněmi.