Hlavní obsah

Rusko převzalo vedení Rady bezpečnosti. Ukrajinci to označují za apríl

Rusko převzalo od 1. dubna vedení Rady bezpečnosti (ilustrační foto).

Reklama

1. 4. 15:41

Rusko se 1. dubna ujalo předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Členové RB OSN se v jejím vedení střídají pravidelně po měsíci.

Článek

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

„Je velmi výmluvné, že ve svátek jednoho teroristického státu - Íránu - začíná jiný teroristický stát - Rusko - předsedat Radě bezpečnosti OSN,“ napsal Jermak s odkazem na íránský svátek Dne islámské republiky. „Není to jen ostuda. Je to další symbolická rána systému mezinárodních vztahů založenému na pravidlech,“ dodal.

Rusové i Bělorusové mohou na Wimbledon

Ruští a běloruští sportovci mohou letos na Wimbledonu soutěžit v neutrálním dresu. Hráči, kteří se chtějí slavného turnaje účastnit, budou ovšem muset dodržovat určité podmínky. Například nevyjadřovat podporu lídrům svých zemí.

Rusko se 1. dubna ujalo předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Členové RB OSN se v jejím vedení střídají pravidelně po měsíci. Naposledy zastávala Moskva tento post v únoru 2022, kdy její vojska zahájila invazi na Ukrajinu.

Kreml v pátek uvedl, že hodlá v této funkci „uplatnit všechna svá práva“.

Spojené státy ve čtvrtek vyzvaly Rusko, aby se při nástupu do funkce „chovalo profesionálně“, a uvedly, že neexistují žádné prostředky, jak převzetí předsednictví Ruskem zablokovat.

Jermak v příspěvku rovněž zmínil Írán, který Kyjev a jeho spojenci obviňují z dodávek zbraní do Ruska, včetně stovek dronů, které ohrožovaly ukrajinská infrastrukturní zařízení. Teherán dodávky zbraní do Ruska popírá.

Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, z nichž pět - USA, Británie, Čína, Francie a Rusko - je stálých a mají právo veta. Zbytek jsou nestálí členové, z nichž pět je každoročně voleno Valným shromážděním OSN na dvouleté funkční období. Aby byla rezoluce přijata, musí ji schválit aspoň devět členů rady a žádný z pěti stálých členů nesmí vetovat.

Reklama

Doporučované