Hlavní obsah

Samy jen 72 km. Dále mohou Afghánky cestovat jen s mužským doprovodem

Foto: Profimedia.cz

Prosincové protesty za práva žen v Kábulu. Snímek je ilustrační.

Reklama

26. 12. 2021 20:30

Hnutí Tálibán, které od srpna vládne v Afgánistánu, oznámilo, že místní ženy budou moci cestovat na delší vzdálenosti pouze v doprovodu mužského příbuzného.

Článek

Afghánky nebudou moci cestovat samy dál než na vzdálenost 72 kilometrů. Na delších cestách je musí doprovázet příbuzný muž. Oznámilo to radikální hnutí Tálibán, jež Afghánistánu znovu vládne od srpna. V doporučení, z něhož citovala agentura AFP, také Tálibán požaduje, aby řidiči do svých vozidel brali ženy jenom tehdy, jsou-li zahalené „islámským závojem“.

Rozhodnutí ministerstva pro podporu ctnosti a prevenci neřesti se objevilo na sociálních sítích. Stojí v něm, že na dlouhých cestách musí být ženy v doprovodu muže z rodiny.

„Ženy mohou cestovat dál než 45 mil (72 kilometrů) jedině v doprovodu muže z příbuzenstva,“ sdělil mluvčí ministerstva Sádek Akíf Muhádžir.

Podle AFP není jasné, zda se výrazem „islámský závoj“ myslí pouhý šátek, který už většina Afghánek stejně nosí, nebo důslednější zakrytí.

Tálibán nedávno vyzval televize, aby přestaly vysílat seriály, v nichž vystupují ženy, a aby zajistily, že novinářky objevující se na obrazovce budou zahalené závojem.

Tálibán po svém nynějším nástupu k moci tvrdil, že bude nový režim umírněnější než ten minulý svržený roku 2001. Stále ale není jasné, zda se mohou do škol vrátit studentky a dívky. Podle AFP úřady některých provincií už školy pro dívky znovu otevřely, ale mnoho mladých žen stále ve studiu pokračovat nemůže.

Za minulé vlády Tálibán požadoval, aby se ženy zcela halily do burek a z domovů vycházely jen s mužským doprovodem. Právo studovat ani pracovat neměly.

Reklama

Související témata:

Doporučované