Článek
„Máme ho! Je živý a zdravý!“ oznámil v neděli americký prezident Donald Trump na svojí sociální síti Truth Social. Nalezení letce ze sestřeleného stíhacího letounu F-15E bylo v posledních dvou dnech nejvyšší prioritou americké armády a předcházela tomu rozsáhlá operace.
Írán stíhačku zničil nad svým územím v pátek. Podle dostupných informací se posádka katapultovala. Američanům se podařilo ještě toho dne najít pilota, ale po druhém členovi dále pátrali. Hráli zároveň o čas, protože amerického vojáka hledaly také íránské složky. Tamní armáda dokonce podle BBC nabídla odměnu v přepočtu ve výši zhruba 1,4 milionu korun tomu, kdo letce zadrží.
Nakonec ho na nepřátelském území našly jednotky US Navy SEAL po velké operaci za účasti stovek příslušníků speciálních sil a dalších vojenských jednotek. Trump uvedl, že během zásahu nebyl zabit ani zraněn žádný Američan. Letec byl transportován do Kuvajtu, kde podstoupil lékařské ošetření. Podle prezidenta utrpěl zranění, ale bude v pořádku.
Americká záchranná mise:
Posádky sestřelených letadel jsou na takové situace pečlivě připravené. „Jejich nejvyšší prioritou je přežít a vyhnout se zajetí,“ uvedla pro BBC Jennifer Kavanaghová z amerického think tanku Defense Priorities. „Jsou vycvičeni k tomu, aby co nejrychleji opustili místo katapultáže a ukryli se do bezpečí,“ shrnula.
Její slova se potvrdila. Muž se vyhýbal íránským jednotkám více než 24 hodin, vystoupal na hřeben vysoký přes 2100 metrů a nakonec se schoval v horské štěrbině. U sebe měl pouze pistoli, světlici a komunikační zařízení umožňující kontakt se záchrannými jednotkami.
Američané o jeho poloze zpočátku nevěděli. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) se dokonce preventivně snažila íránské jednotky zmást a lhala o tom, že letce již našla a přepravila ho do bezpečí.
V hornatém terénu se ho CIA nakonec podařilo lokalizovat, uvedl deník The New York Times. Služba předala informace Pentagonu, který spustil záchrannou akci. Americká letadla nejprve bombardovala íránské konvoje, aby odvedla pozornost od místa letcova úkrytu a zabránila přiblížení íránských sil.
Mise se však neobešla bez komplikací. Po záchraně muže uvázla dvě transportní letadla, která měla přepravit speciální jednotky a letce do bezpečí, na odlehlé základně v Íránu. Američané je raději zničili a o přepravu se postaraly jiné, nově vyslané letouny.
Íránské revoluční gardy tvrdí, že tamní kmeny usídlené v horách sestřelily dva vrtulníky Black Hawk, která byly při misi nasazené. Americká strana se k incidentu nevyjádřila. Podrobnosti zatím nejsou ani o přesném místě zřícení letounu. Íránská agentura Fars uvedla, že stíhačka spadla v provincii Isfahán na jihu země. Íránská média zároveň zmínila dvě další provincie: Kohgíluje a Bójer-Ahmad a Chúzistán na jihozápadě.
Sestřelení stroje F-15E je první známou ztrátou bojového letounu nad íránským územím od začátku války, kterou USA a Izrael zahájily údery na Írán na konci února. Americké síly ztratily na Blízkém východě v pátek nedaleko Hormuzského průlivu ještě letoun A-10 označovaný jako Warthog. Íránská média tvrdí, že ho zasáhla protivzdušná obrana. Pilota Američané bez uvedení podrobností zachránili.













