Hlavní obsah

Stanjura: Náklady na ukrajinské uprchlíky budou proti očekávání nižší

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ministr financí Zbyněk Stanjura.

Reklama

12. 9. 2022 19:35
aktualizováno • 12. 9. 2022 20:23

Ukrajinci se v Česku rychle zapojili do práce, nezatěžují tolik zdravotní systém a řada lidí je navíc ubytovala zdarma, řekl ohledně nižších nákladů na ukrajinské uprchlíky ministr Zbyněk Stanjura.

Článek

Náklady na ukrajinské uprchlíky budou výrazně nižší, než se původně očekávalo. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) Hospodářským novinám řekl, že možná nepřesáhnou miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun. Původně přitom předpokládal výdaje až dvojnásobné. Ukrajinci se ale podle něj rychle zapojili do práce, nezatěžují tolik zdravotní systém a řada lidí je navíc ubytovala zdarma.

Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu vydal stát běžencům přes 428 tisíc víz dočasné ochrany, která umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či práci v zemi. Přesný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících aktuálně v Česku ale není znám. Koncem srpna odhadoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že jich je v zemi více než 300 tisíc.

Dosud největší výdaje pro český rozpočet představují humanitární dávky. Ministerstvo práce a sociálních věcích (MPSV) na nich do srpna vyplatilo uprchlíkům z Ukrajiny 6,1 miliardy korun. Řada z běženců se ale rychle zapojila do práce, a dávky proto nepobírají. Stanjura ovšem neřekl, na kolik měly původně náklady na humanitární dávky vyjít.

Na zdravotním pojištění zaplatil stát a zaměstnavatelé za uprchlíky 3,8 miliardy korun, z toho náklady na péči byly 2,1 miliardy. Zbylé peníze zůstanou pojišťovnám. „Pro zdravotní systém jsou výsledky skutečně dobré. Hodně Ukrajinců pracuje, takže za ně zdravotní pojištění platí zaměstnavatel. Mnoho se jich také vrací zpět do vlasti, a péči tu tak nevyužívají,“ řekl HN člen dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a poslanec Róbert Teleky (KDU-ČSL).

Jaké možnosti má Putin po nepříjemných prohrách?

Analýza Seznam Zpráv: Poslední dny dramaticky ukázaly slabost ruské armády, která nemá kam sáhnout pro rezervy. Pokud bude chtít Kreml pokračovat ve válce, musí hrát o čas a možná i sáhnout k vyhrožování jadernými zbraněmi.

MPSV dosud vyplatilo 877 milionů korun na takzvaný solidární příspěvek, což jsou peníze pro ty, kteří uprchlíky ubytují. Mohou žádat až 15 tisíc korun. Mnoho z nich ale nechce nic. „Ubytování často nabízejí lidé, kteří mají vyšší postavení a mají více nemovitostí. Pro mnohé z nich není příspěvek motivací,“ řekl deníku koordinátor platformy Uprchlíci vítejte Stepan Vaškevyč. Zájem o ubytování je podle něj stále vysoký, nabídka je ale už minimální. „Za toto léto nám přibylo jen 70 nabídek ubytování, ale poptávek je zhruba osm stovek,“ dodal.

Stanjura upozornil také na to, že v českých školách je momentálně méně než 60 tisíc ukrajinských dětí, podle předpokladů jich mělo být asi 130 tisíc. Školy tak potřebují méně učitelů, než se čekalo, nižší jsou i náklady na adaptační skupiny.

Česká armáda poskytla Ukrajině materiál za 3,8 miliardy korun. „Většinu vojenské pomoci nakonec budeme mít proplacenou z evropských peněz. A armáda ještě získává techniku z jiných zemí jako náhradu za to, co jsme poskytli ukrajinské armádě,“ dodal Stanjura.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zaznamenal po Evropě od 24. února do začátku července 5,6 milionu uprchlíků, víc než 7,1 milionu lidí podle něj opustilo své domovy a přemístilo se uvnitř Ukrajiny.

Reklama

Doporučované