Hlavní obsah

Přední rakouský antivaxer léčil covid bělidlem. Nepřežil

Foto: Profimedia.cz

Jeden z rakouských protestů proti lockdownu a povinnému očkování proti covidu-19 (ilustrační snímek).

Reklama

29. 11. 2021 11:30

Jeden z nejznámějších rakouských odmítačů očkování zemřel na covid-19. Místo hospitalizace v nemocnici se léčil sám. Jenže trumpovský recept nezabral.

Článek

Pětašedesátiletý Rakušan Johann Biacsics se dostal 11. listopadu s covidem-19 do nemocnice ve Vídni. Podle německého serveru Zeit Online, který nyní na případ upozornil, byl stav muže velmi vážný – téměř nemohl dýchat.

Stoupenec hnutí Querdenker, tedy „jinak smýšlejících“, které stojí v německy mluvících zemích za protesty proti epidemickým opatřením a také odmítá očkování proti nemoci covid-19, se navzdory svému stavu rozhodl pro odchod domů z nemocnice. I když měl pozitivní test na koronavirus, lékařům tvrdil, že nemoc už zdolal.

Infuze oxidu chloričitého

Doma se jeho stav rychle zhoršoval – měl horečku, klesala mu saturace, měl bolesti a mluvil už jen stěží. Muž se sám „léčil“ infuzemi fyziologického roztoku a oxidu chloričitého, který se běžně používá jako bělidlo v papírenském a textilním průmyslu a někdy i k dezinfekci vody nebo vzduchu. Na lidské tkáně podle stupně koncentrace působí dráždivě, až leptavě.

Zájem o „léčbu bělidlem“ vzrostl mezi příznivci konspiračních teorií a popírači medicíny po slovech někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten loni v dubnu mluvil o nápadu léčit koronavirovou infekci vstříknutím dezinfekčního prostředku do těla nakaženého. Lékaři ihned před takovými pokusy varovali.

Rodina nevěří, že zemřel na covid

Rakušan Biacsics zemřel doma po dvou dnech. Nepomohla mu ani na poslední chvíli zavolaná záchranka a oživování. Jeho rodina v textu zveřejněném na blogu trvá na tom, že ačkoli byl Biacsics pozitivní na koronavirus, nepodlehl covidu-19. „Oficiálně bude zahrnut do statistik jako oběť covidu. Ale já to vím lépe,“ napsal jeho syn Markus.

Rodina zároveň činí zodpovědnou vídeňskou nemocnici.

Podobně na sociálních sítích uvažují i někteří Biacsicsovi následovníci. Píšou mimo jiné o možnosti jeho úmyslné otravy.

To, že by ke smrti mohla přispět infuze oxidu chloričitého, si „jinak smýšlející “ nepřipouštějí, podotýká německý Focus.

Dva týdny před smrtí Biacsics demonstroval proti rakouským covidovým opatřením ve Vídni. Účastnil se protestu před parlamentem a zachytila ho na něm i rakouská média. „Na jednotkách intenzivní péče jsou hlavně očkovaní lidé. Proočkovaných je 67 procent,“ řekl do kamery ORF. Když ho reportér opravil, odpověděl, že má vlastní „interní informace“.

Reklama

Doporučované