Hlavní obsah

Americká stopa ve vyšetřování plánů na vraždu saského premiéra

Foto: Profimedia.cz

Saský policista po zásahu v kauze údajných plánů na vraždu zemského premiéra Kretschmera.

Reklama

13. 1. 17:40

Ve vyšetřování údajných plánů na vraždu saského premiéra Michaela Kretschmera z CDU se objevila linka směřující do Spojených států. Němečtí radikálové byli podle zjištění televize ZDF v kontaktu s americkými extremisty.

Článek

S novými detaily v kauze údajné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera (CDU) přišel v týdnu investigativní pořad Frontal televize ZDF, který o plánech na politikovo odstranění informoval už loni na začátku prosince. Následovala policejní razie na několika místech v Sasku a zahájení vyšetřování.

V chatu Dresden Offlinevernetzung (Offlinové spojení Drážďany) v aplikaci Telegram debatovali radikální odpůrci očkování a odpůrci vládních protiepidemických opatření o odporu vůči „covidové politice“. Psali si a nahrávali si vzkazy také o plánech na fyzickou likvidaci Kretschmera, o shánění zbraní a výbušnin. O provedení vraždy mluvili i na několika osobních setkáních v lese u Drážďan.

Podle nových zjištění ZDF byli saští popírači pandemie v kontaktu se sítí amerických neonacistů MZWNEWS spojených s popíračem holokaustu a antisemitou Johnem de Nugentem. Americká síť vyzvala účastníky německé skupiny v aplikaci Telegram k vytvoření ozbrojených skupin odporu.

„Vytvářejte malé skupiny o maximálně 15 lidech a začněte s úklidem,“ cituje ZDF část chatu. Podle televize skutečně vzniklo více než deset malých skupin, jejichž členové se setkávali osobně v souladu s doporučením od MZWNEWS. Někteří se sešli až v Hamburku. Síť MZWNEWS v prohlášení uvedla, že nikdy nevyzývala k násilným trestným činům.

Magazín Focus minulý týden přinesl vyjádření administrátora skupiny Daniela G. Ten připustil, že s dalšími kritiky epidemických opatření debatoval o možné násilné akci proti Kretschmerovi. Vzkazy prý ale nemyslel vážně a informace z reportáže ZDF zlehčuje. Prý šlo jen o opilecké plácání hloupostí.

„Byli jsme špehováni a odposloucháváni novináři ZDF, když jsme dávali v noci po mnoha pivech průchod vzteku. Ve skutečnosti nikdo nic takového neplánoval. Když lidé vykládají hlouposti v hospodě, nikdo to nikam nehlásí,“ napsal Focusu.

Jenže nové informace ZDF svědčí o jiné verzi. V audionahrávce určené pro telegramovou skupinu Daniel G. uvádí, že si plánuje nechat na zbraň nainstalovat zaměřovací zařízení. Odůvodnil to obavou, že se před jeho dveřmi může objevit mobilní očkovací tým. V takovém případě by prý reagoval střelbou přes dveře z pušky nebo kuše, protože by tak trefil dva lidi naráz, popisuje obsah nahrávky televize.

Daniela G. a dalších šest členů telegramové skupiny vyšetřuje státní zastupitelství kvůli podezření ze „společné přípravy závažného násilného činu ohrožujícího stát“. Trestní sazba je v tomto případě od šesti měsíců vězení do deseti let. Státní zástupce zatím nikoho neobvinil, ale podle Focusu očekává, že Daniel G. dostane trest asi dva roky vězení.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované