Článek
Delegáti členských zemí Světové zdravotnické organizace v úterý na plenárním zasedání 78. světového zdravotnického shromáždění v Ženevě schválili pandemickou dohodu o společném postupu při řešení pandemií. Informovala o tom agentura Reuters. K uzavření dokumentu dala podnět pandemie covidu-19, která mezi lety 2020 a 2022 zabila miliony lidí.
„Dohoda je vítězstvím pro veřejné zdraví, vědu a mnohostranné konání. Zajistí, že budeme moci kolektivně lépe chránit svět před budoucími pandemickými hrozbami,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„My - jako suverénní státy - jsme dokázali spojit ruce jako svět společně, takže můžeme chránit naše děti, staré lidi, zdravotnické pracovníky v přední linii a všechny ostatní před příštími pandemiemi,“ řekla namibijská ministryně zdravotnictví Esperance Luvindaová. Zástupkyně africké země předsedá výboru, který urovnal cestu k úternímu schválení. „Je to naše povinnost a odpovědnost vůči lidstvu,“ dodala Luvindaová.
Podle agentury DPA pandemickou dohodu schválilo více než 190 zemí. Schválení dohody orgánem WHO bylo považováno za formalitu. Už v pondělí ji totiž drtivou většinou podpořil výbor světového zdravotnického shromáždění. Pondělní hlasování vyvolalo Slovensko, které se pak spolu s dalšími deseti zeměmi včetně Polska, Ruska, Izraele či Íránu zdrželo.
Dohoda oficiálně vstoupí v platnost až po sjednání dodatku o sdílení patogenů, což může trvat až dva roky. Teprve pak budou muset jednotlivé státy dohodu ještě ratifikovat.
Právně závazná dohoda považovaná za přelomovou byla schválena po třech letech vyjednávání. Její schválení delegáti doprovodili potleskem. Pakt má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru.
Nová dohoda má zaručit, že země, které sdílejí vzorky viru, obdrží testy, léky a vakcíny. Až 20 procent takových produktů bude poskytnuto WHO, která má zajistit, že i chudší země k nim budou mít při příštích pandemiích přístup.
Někteří zdravotničtí experti dohodu uvítali jako krok k větší spravedlnosti poté, co chudší státy trpěly nedostatkem vakcín a diagnostiky během koronavirové pandemie. „Obsahuje zásadní ustanovení, zvláště ve výzkumu a vývoji, která by - v případě realizace - mohla posunout globální pandemickou odpověď k větší rovině,“ řekla Reuters Michelle Childsová z iniciativy Drugs for Neglected Diseases (Léky na zanedbávaná onemocnění).
Pochybnosti a vliv odchodu USA z organizace
Jiní odborníci ale upozorňují, že dohoda neuspokojuje původní ambice a že bez silných implementačních rámců hrozí, že při budoucí pandemii nesplní očekávání. „Je to prázdná skořápka… Nedá se říct, že je to dohoda s pevnými povinnostmi a silným závazkem… Je to dobrý začátek. Ale bude se muset rozvinout,“ řekl akademický poradce z ženevského Centra světového zdraví Gian Luca Burci.
Kromě toho, že ještě zůstávají otevřené mnohé detaily, vzbuzuje pochybnosti nad účinností dohody skutečnost, že činnosti WHO se neúčastní Spojené státy, které ohlásily odchod z organizace. Státy, které se dohodou nebudou řídit, navíc nebudou čelit žádným postihům, což je obvyklý problém mezinárodního práva, poznamenává Reuters.
Spojené státy byly tradičně hlavním donátorem WHO, ale už se neúčastnily posledních fází dojednávání v úterý schváleného paktu poté, co administrativa nového prezidenta Donalda Trumpa oznámila stažení z WHO.
Organizaci v úterý znovu kritizoval americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší, když ji označil za skomírající. „Vyzývám ministry zdravotnictví ve světě a WHO, aby si vzali naše stažení z organizace jako budíček,“ řekl Kennedy v záznamu televize Fox News. „Už jsme v kontaktu s podobně smýšlejícími zeměmi a vyzýváme ostatní, aby zvážili, zda se k nám nepřipojit,“ dodal Kennedy.
Čínský vicepremiér Liou Kuo-čung světovému zdravotnickému shromáždění v Ženevě naopak v úterý sdělil, že Čína poskytne WHO během příštích pěti let dodatečných 500 milionů dolarů (zhruba 11 miliard korun). Liou organizaci slíbil podporu Číny v době, kdy se kvůli odchodu USA ocitla ve finanční krizi. „Svět nyní čelí dopadům unilateralismu a mocenské politiky, což přináší velké výzvy světové zdravotní bezpečnosti… Multilateralismus je bezpečnou cestou, jak odpovědět na potíže,“ řekl čínský vicepremiér delegátům.