Hlavní obsah

Únik ropy ohrožuje thajské pláže

Foto: EPA-EFE, Profimedia.cz

Thajské úřady tvrdí, že život v oceánu nebyl závažně narušen. Snaží se dosáhnout toho, aby ropa nedoputovala k pobřeží.

Reklama

26. 1. 2022 14:00

Únik z ropovodu už se podařilo zastavit. Thajské námořnictvo se teď snaží ropu rozptýlit. Pokud se to nepovede do pátku, mohla by ohrozit thajské pláže.

Článek

V Thajském zálivu do moře uniklo až 160 000 litrů surové ropy z ropovodu, informovala ve středu agentura AP. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.

K narušení ropovodu společnosti Star Petrolleum Refining Public Company (SPRC) došlo v úterý kolem 21:00 místního času (15:00 SEČ) asi 20 kilometrů od břehu průmyslové zóny Map Ta Pchut jižně od Bangkoku.

Únik se podařilo zastavit krátce po půlnoci. Generální ředitel odboru kontroly znečištění ministerstva životního prostředí uvedl, že skvrna by mohla doputovat k pobřeží, pokud se ji nepodaří rozptýlit do pátku.

Mluvčí thajského námořnictva agentuře AP napsal, že na úklidu se podílí průzkumný letoun, dvě lodě a vrtulník. Ten na ropnou skvrnu vypouští chemikálii, která ji pomáhá rozptýlit. Podle informací ministerstva mořských a pobřežních zdrojů nebyl závažně narušen život v oceánu.

Společnost SPRC, jejíž tržní hodnota následkem nehody klesla až o 8,6 procenta, v prohlášení oznámila, že na hladině zůstává asi 20.000 litrů ropy a skvrna je pod kontrolou. „Podpořily nás vládní agentury i soukromý sektor. Pomohly lidskou silou, pracovními loděmi i rozprašovací technikou,“ uvedla. SPRC očekává, že skvrnu se podaří kompletně odstranit.

Reklama

Související témata:

Doporučované