Hlavní obsah

Zákaz vstupu muslimských žen na sportoviště má vyřešit zvláštní aplikace

Svět bez obalu: Vymysleli sportovní aplikaci pro muslimské ženy. Na její vývoj získali už přes 100 milionů korun. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

 

Reklama

8. 8. 2020 14:00

V mnoha muslimských zemích ženy, které si chtějí zacvičit, nesmí používat stejné sportoviště jako muži. Ovšem separátní tělocvičny či fitness studia pro ně často nejsou k dispozici. Vyřešit tento problém má speciální aplikace.

Článek

„Podle muslimských představ musí ženy trénovat odděleně od mužů,“ říká v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa Begimaj Alybajeva, která se věnuje triatlonu. Pravidelně se účastní vytrvalostních soutěží - mimo jiné i slavného Iron Mana. „Na světě je obrovský nedostatek fitness center, která by byla určena jen pro ženy. Naše sportovní aplikace je vytvořena tak, aby umožnila jejím uživatelkám sportovat, kdykoliv a kdekoliv si vyberou.“

Alybajeva je spoluautorkou aplikace a své pohnutky popisuje následovně: „Když jsem se účastnila závodů v Turecku, byly tam jen dvě dívky zcela oblečené do hidžábu. A já si uvědomila, že bych chtěla inspirovat tolik muslimských žen, kolik je to jen možné. Aby začaly dělat sport a žily aktivně a zdravě tak jako já.“

Poté, co se s Fitjabem ukázali na start-upové konferenci v Istanbulu, získal projekt od newyorských investorů částku 5 milionů dolarů (zhruba 110 milionů korun). Aplikaci už si stáhlo přes 50 tisíc uživatelů a jejich počet stále roste.

Erik Abdykalykov, ředitel společnosti, která za Fitjabem stojí, by si přál, aby firma dosáhla na celosvětovou působnost. „Máme špičkové IT profesionály, ale kyrgyzský trh je omezený a má malý potenciál. Není tady příliš prostoru pro dobré nápady,“ míní.

Podrobnosti v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete zde. A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované