Hlavní obsah

Zámek Nebílovy začne po letech příprav revitalizovat barokní zahradu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

4. 4. 2021 22:45

Po letech příprav a snahy o získání prostředků se letos v zámku Nebílovy na Plzeňsku začne s dlouho připravovanou revitalizací původní barokní zahrady s živými ploty, květinovými záhony, cestičkami a s fontánou.

Článek

Oprava potrvá dva roky a přijde na zhruba 20 milionů korun, řekl kastelán Milan Fiala. Zahájení obnovy zahrady, o kterou hodně usiloval, může brát jako dárek ke svému výročí, 2. dubna totiž uplynulo 30 let, kdy se stal kastelánem nebílovského zámku necelých 20 kilometrů od Plzně.

„Bude to nejkrásnější barokní zahrada na západ od Prahy,“ slibuje kastelán. Revitalizace je podle něj výjimečná i v tom, že samostatné opravy zahrad u památkových objektů jsou výjimečné. Přibližně půlhektarová zahrada byla hotová v roce 1710, několik let před dokončením samotného zámku. Oprava zahrnuje rekonstrukci barokních i současných inženýrských sítí pod povrchem, obnovu fontány, štukovaných ohradních stěn s nikami a brankou a novostavbu moderního dřevěného altánu, popsal Fiala. Nynější úprava připomínající francouzský barokní parter neodpovídá historickým skutečnostem. Za minulého režimu byla zahrada zarostlá. Byla na ní skládka, záhumenky a hřiště. Projekt obnovy vychází z historické dokumentace, která se dochovala na velké mapě panství. Plochu zaplní záhonové čtverce o straně asi 30 metrů, částečně lemované stálezelenými keři. V nich budou trávníkové ornamenty s barevnými písky. Plochu protká síť cest. Ústředním prvkem bude obnovená žulová barokní fontána, která má průměr skoro osm metrů.

Jindy by se touto dobou památky otevřely návštěvníkům, kvůli protikoronavirovým opatřením jsou ale zavřené. Zaměstnanci správy nebílovského zámku ale nesedí se složenýma rukama. „Chystáme výstavy, koncerty, ale nevíme, kdy to spustíme, takže posouváme, odkládáme a raději nic neslibujeme. Práce je ale pořád dost - opravujeme sociální zázemí pro zaměstnance, opravila se kancelář, dlažby v galerii, probíhají kompletní jarní přípravy na zahradě, v zámku se dělá úklid, natřeli jsme kolem 30 oken v přízemí předního křídla, což je přes 200 okenních křídel,“ popsal Fiala.

Připravuje se také projekt obnovy střešního pláště předního křídla. „Zjistili jsme, že je to nejstarší mansardový barokní krov v republice, datace roku 1706. Teď se dělá průzkum krovu. Potřebujeme novou krytinu, nové laťování, opravit hřebeny a některá úžlabí,“ řekl Fiala. Památkáři budou usilovat o zachování maxima původní dřevěné konstrukce, nahradit by se tak podle předběžných odhadů mohla zhruba její desetina. Náklady by mohly být podle kastelána odhadem kolem sedmi až deseti milionů korun. Na zámku také pracují na projektu novostavby zázemí pro zahradu, kde bude parkování zahradní techniky či zimování květin, v plánu je i zrestaurování vzácného varhanního pozitivu, který bude sloužit jako koncertní nástroj.

Reklama

Doporučované