Hlavní obsah

Zaměstnanci na dohodu zatím obdrželi kompenzaci 84,6 milionu korun

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační fotografie.

Reklama

7. 9. 2020 17:04

Lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce mohli požádat o kompenzační bonus, pokud jim příjmy narušila bezpečnostní opatření během pandemie. Finanční správa zatím vyřídila přes šest tisíc žádostí.

Článek

Finanční správa eviduje do dneška 6221 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, zaměstnancům pracujícím na dohodu, kteří byli postižení dopady pandemie koronaviru. Vyřídila 6141 žádostí a vyplatila zhruba 84,6 milionu korun. Vyplývá to z informací na Twitteru Finanční správy.

Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června, pokud poslední půlrok před začátkem koronavirové epidemie pracovali aspoň čtyři měsíce a odváděli nemocenské pojištění. Žádost je možné podat na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně. Termín pro podání žádostí je 30. listopad.

Ministerstvo financí dříve uvedlo, že nárok na podporu by mohlo mít až 116 000 lidí. Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) ale upozornila, že na příspěvek dosáhne minimum lidí. Bonus se totiž týká jen dohod o pracovní činnosti nad 3000 Kč, kterých je menšina. Zároveň se podle AMSP netýká dohod o provedení práce, protože těch je drtivá většina do 10 000 korun měsíčně, a jsou proto vyloučeny z pojištění.

OSVČ a společníci malých firem mohli žádat o podporu do 7. srpna. Příspěvek v prvním i druhém období činil 500 korun denně. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Finanční správa obdržela od OSVČ a společníků malých firem přes milion žádostí a vyplatila zhruba 21,9 miliardy korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované