Hlavní obsah

Zápas Ligy mistrů bude poprvé pískat žena. Průlom, říká česká rozhodčí

Foto: Profimedia.cz

Stéphanie Frappartová se stane první ženou v historii, která bude řídit utkání Ligy mistrů.

Reklama

2. 12. 2020 8:16

Středeční duel skupinové fáze Ligy mistrů mezi Juventusem a Dynamem Kyjev se zapíše do fotbalové kroniky. Vůbec poprvé totiž bude utkání Ligy mistrů řídit žena. Frappartová má zkušenosti z francouzské ligy i finále MS žen.

Článek

Rozhodčí Stéphanie Frappartová se stane první ženou v historii, která bude řídit duel Ligy mistrů jako hlavní arbitr. Francouzka již má řadu zkušeností s ženským i mužským fotbalem na nejvyšší úrovni, zápas Juventusu s Dynamem Kyjev ale pro ni bude asi zatím největší škola.

Frappartová se do historie fotbalu zapsala již v srpnu loňského roku, kdy pískala jako hlavní rozhodčí utkání Superpoháru UEFA mezi Liverpoolem a Chelsea. Měsíc před prvním velkým zápasem mužů, na který dohlížela, řídila i finále mistrovství světa žen mezi USA a Nizozemskem.

Šestatřicetiletá rozhodčí si v loňském roce odbyla i premiéru ve francouzské nejvyšší lize. Na podzim řídila utkání Ligue 1 mezi Amiens a Štrasburkem. Od té doby rozhodovala ještě dalších 17 zápasů nejvyšší francouzské ligy a letos sbírala zkušenosti i v duelech Evropské ligy.

Po svém prvním odpískaném zápase na mezinárodní klubové úrovni uvedla, že si je vědoma významu své nominace a že se pokusí ukázat, že ženská rozhodčí může podávat podobně dobré výkony jako její protějšek.

Stejný názor jako francouzská rozhodčí má i UEFA, což ostatně dokazuje povoláním Frappartové k utkání Ligy mistrů. „Pokud UEFA dospěla k názoru, že takové utkání může zvládnout a svými předchozími výkony to potvrdila, tak v tom nevidím problém. Na výkon rozhodčího má vliv několik faktorů, včetně fyzické kondice a odborné připravenosti. Myslím si ale, že musela splnit stejná kritéria jako muži, takže to nebude problém. Kolegyně dostala důvěru, takže věřím, že to zvládne a přeji jí hodně štěstí,“ řekl bývalý český rozhodčí s řadou zkušeností z mezinárodních zápasů Radek Příhoda.

Nominace k utkání Ligy mistrů je velký úspěch i podle Jany Adámkové, aktuálně jediné české hlavní rozhodčí v domácí lize. „Z mého pohledu se jedná o další milník v ženském fotbale. Jde o určitý průlom, protože v minulosti bylo něco nemyslitelného, aby žena řídila utkání v nejprestižnější soutěži, jakou je Liga mistrů. Pro Stéphanii taková delegace znamená zkrátka obrovský úspěch,“ vyjádřila se k nominaci své kolegyně pro Seznam Zprávy česká rozhodčí.

„Osobně si myslím, že ji nečeká lehké utkání, ale na této úrovni není vlastně žádné jednoduché. Neřekla bych, že na ni bude nějaký extrémní tlak ze strany hráčů – ti ji budou respektovat, jsou to profesionálové. Spíš jde o všeobecné očekávání a mediální pozornost i zájem fotbalové veřejnosti. Pořád jde o raritní věc a navíc je žena v Lize mistrů úplně poprvé. Nicméně Stéphanie už v minulosti mnohokrát prokázala svoji třídu a věřím, že se jí povede také zmíněné utkání v Lize mistrů,“ dodala Jana Adámková.

Frappartová bude podle zkušené české rozhodčí pod velkým tlakem, těžit by ale měla ze zkušeností z dřívějších velkých zápasů. „Pokud žena rozhoduje utkání mužských týmů, tak je pokaždé pod nějakým všeobecným tlakem. Pořád jde přece jen o poměrně výjimečnou věc, ženských rozhodčích zkrátka v mužských soutěžích pořád tolik není a jde pokaždé o sledovanou záležitost. A čím vyšší soutěž, tak tím se tlak logicky zvyšuje. Na úrovni Ligy mistrů, která je nejvýš, to platí dvojnásob. Ale znovu opakuji, že Stéphanii věřím. Zvládne to, už loni něco podobného zažila v Superpoháru.“

I přesto, že na Francouzku bude upřena speciální pozornost fotbalové veřejnosti, recept k úspěchu by měl být pokaždé stejný. „Je potřeba k tomu přistoupit jako ke každému utkání, udržet maximální koncentraci, dobře se na utkání fyzicky naladit, mít dobrou chemii v týmu rozhodčích a v neposlední řadě i štěstí na některé herní situace.“

Zápasy Ligy mistrů sleduje celý svět a často se v nich rozhoduje, jak bude vedení klubů spokojeno s celou sezonou. Tím je rozhodování v utkáních Ligy mistrů složitější a hlavně jiné. „Samozřejmě jde o tu všeobecnou sledovanost, tlak na výsledek je vždy obrovský, pro týmy jsou zápasy na mezinárodní scéně extrémně důležité. A stejně jako jde o odměnu pro aktéry, tak stejně bereme delegace na mezinárodní zápasy i my rozhodčí. Je čest být přímou součástí takových utkání. Stéphanii přeji mnoho štěstí. Jenom je obrovská škoda, že na stadionu nemohou být kvůli současným opatřením diváci. Bouřlivá atmosféra je lepší pro hráče i nás rozhodčí,“ řekla Seznam Zprávám česká sudí Jana Adámková.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované