Hlavní obsah

Zeman odmítá snížení daně z příjmů, řekne to Babišovi a Hamáčkovi

Foto: Twitter/@PREZIDENTmluvci

Prezident Miloš Zeman při natáčení rozhovoru pro televizi Prima.

Reklama

6. 9. 2020 12:15

Prezident ČR Miloš Zeman nesouhlasí se zavedením 15procentní daně z přímu. Uvedl to v nedělním pořadu Partie televize Prima.

Článek

Prezident Miloš Zeman je proti zavedení 15procentní daně z příjmu, jak se na tom dohodla koalice ANO a ČSSD v souvislosti s plánovaným zrušením superhrubé mzdy. Jde o pokus o nabourání díry do státního rozpočtu, řekl prezident v nedělní Partii televize Prima. Dodal, že tento nápad se bude snažit premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) rozmluvit na schůzce příští úterý.

„Snížení daně z příjmů nepokládám za rozumné,“ řekl Zeman, podle kterého by činil rozpočtový dopad výpadek 70 miliard až 90 miliard korun ročně. Prezident naopak podpořil návrh vlády dát letos důchodcům jednorázový pětitisícový příspěvek.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 000 korun měsíčně. Zeman podotkl, že takových lidí je jen zlomek.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka, ta zůstane tedy fakticky zachována.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované