Hlavní obsah

Zemřel Lawrence Ferlinghetti. Básnikovi a malíři bylo 101 let

Foto: Profimedia.cz

Lawrence Ferlinghetti.

Reklama

23. 2. 21:06
aktualizováno • 23. 2. 21:35

Ve věku 101 let zemřel básník, nakladatel, malíř a politický aktivista Lawrence Ferlinghetti. O pondělním skonu umělce informoval list The Washington Post s odvoláním na jeho syna Lorenza. Ten za příčinu označil onemocnění plic.

Článek

Média nespojují úmrtí s pandemií covidu-19. Ferlinghetti je považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů beat generation či beatníků. Sám se tomuto označení ale vyhýbal.

Ferlinghetti, kterého list The New York Times považuje za „jednoho z nejoblíbenějších básníků moderního věku“, napsal přes 30 knih. Proslavila ho hned jeho první sbírka Lunapark v hlavě (1958). Ve známost vešel i jako jako spolumajitel knihkupectví City Lights a zakladatel stejnojmenného nakladatelství.

Zde vydal v roce 1956 sbírku Allana Ginsberga Kvílení a jiné básně. Následovalo zatčení, obvinění z obscénnosti a proces. Ferlinghetti byl nakonec osvobozen.

Kromě dalších sbírek básní psal i romány a divadelní hry, věnoval se kritice umění. Mluvil plynně italsky a francouzsky a překládal do angličtiny poezii. Zajímal o buddhismus a v 80. letech 20. století se věnoval politicky zaměřeným prozaickým textům. Proslul jeho citát „Jen mrtví se neangažují“.

V České republice byl Ferlinghetti v dubnu 1998, kdy se účastnil Festivalu spisovatelů, při němž uspořádal jedno ze svých čtení. „Praha mi připomíná Florencii,“ řekl tehdy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené